Patricia Țig, în finala turneului de la Istanbul: se luptă cu Eugenie Bouchard pentru trofeu

Cezara Paraschiv

Actualizat 12/09/2020 la 21:12 GMT+3

Patricia Țig s-a calificat, sâmbătă seară, în a treia finală WTA a carierei sale, reușind să o învingă în semifinale la Istanbul pe Tereza Martincova, scor 6-3, 6-3. Românca va avea mai departe o adversară cu nume, în Eugenie Bouchard, care a obținut un scor similar în prima semifinală a turneului din Turcia, 6-3, 6-2 în fața spaniolei Paula Badosa.

Patricia Țig, săptămână de vis la Istanbul

Imediat după ce și-a trecut în CV prima prezență a carierei pe tabloul principal de la US Open, reușind totodată și prima sa victorie într-un Grand Slam, Patricia Țig (88 WTA) a revenit rapid pe zgură, în Europa, iar rezultatele obținute de ea în această săptămână, în Turcia, sunt excelente. Sâmbătă seară, românca a avut nevoie de o oră și 49 de minute pentru a trece de Tereza Martincova, o sportivă din Cehia de 1,79 m, aflată pe locul 136 WTA, care își începuse parcursul la Istanbul din calificări.
Țig a confirmat, astfel, victoriile bune obținute în duelurile cu favoritele 8 și 2, Misaki Doi și Rebecca Peterson, din optimi și sferturi. Eleva lui Răzvan Sabău nu a cedat set până acum la Istanbul, doar Olga Danilovic reușind, în setul doi al duelului lor din primul tur, să o ducă în prelungiri pe Paty. În rest, Țig s-a impus clar în fiecare set, având o succesiune de invidiat de la startul turneului, încheind seturile jucate la: 3, 5, 2, 0, 3, 1, 3 și 3.
Într-o săptămână în care mămicile au scris istorie la câteva sute de kilometri distanță, la US Open, pe tabloul sferturilor de finală regăsindu-se în premieră trei mămici, Patricia Țig va juca a doua sa finală WTA după naștere, după cea din turneul de la București, din 2019 (pierdută la Elena Rybakina). Ea a mai jucat o dată cu trofeul pe masă în WTA, în 2015, la Baku, fiind învinsă de Margarita Gasparyan. Patricia are un trofeu câștigat în seria suport a circuitului feminin, WTA 125K Series, la Karlsruhe, în 2019.

Patricia Țig - Eugenie Bouchard, în finala turneului de la Istanbul

Patricia Țig va avea o adversară tare în finala de la Istanbul. Eugenie Bouchard pare că, în sfârșit, e cu gândul la tenis și va juca prima sa finală WTA după mai bine de patru ani, după o semifinală pe care a dominat-o, salvând 6 din 7 mingi de break ale adversarei, reușind totodată să echilibreze consumul de energie, după dueluri-maraton în rundele anterioare, cu Kuznetsova și Kovinic.
În prima partea a lunii august, în primul turneu post-pandemie, Bouchard a reușit să obțină o primă victorie pe zgură în circuitul WTA după 752 de zile, iar de atunci a strâns opt victorii pe suprafața roșie. Fostă jucătoare de Top 5, Bouchard se află în prezent pe locul 272 WTA, însă trebuie spus că la Istanbul ea a reușit o victorie de palmares în fața unei sportive cu două titluri de Grand Slam în palmares - Svetlana Kuznetsova.
Pentru Bouchard, aceasta va fi a șasea finală WTA a carierei, prima după cea din 2016, de la Kuala Lumpur. Canadianca nu are însă decât un titlu câștigat (Nurnberg 2014).
Patricia Țig și Eugenie Bouchard nu s-au mai întâlnit până acum în circuit, iar canadianca a făcut o declarație destul de acidă la conferința de presă, înainte de încheierea semifinalei a doua: "nu o știu pe niciuna dintre fete, antrenorul meu le va urmări și îmi va da câteva repere. Vreau doar să dau tot ce am pe teren, să joac cât mai bine, pentru că e ultimul meu meci la Istanbul. Și, ce va fi, va fi."