Alexander Zverev e în sferturi la Monte Carlo! Germanul a trecut de Pablo Carreno-Busta. Rezultatele zilei

Irina Aldea

Actualizat 14/04/2022 la 19:31 GMT+3

Alexander Zverev s-a calificat azi în sferturile de finală la turneul Masters 1000 de la Monte Carlo. Germanul a trecut în minimum de seturi de ibericul Pablo Carreno-Busta.

Alexander Zverev s-a calificat în sferturi la Monte Carlo! Germanul, victorie cu Pablo Carreno-Busta

Ocupant al locului 3 ATP și favorit numărul 2 pe tabloul principal la turneul Masters de la Monte Carlo, Alexander Zverev s-a calificat în sferturile de finală după ce l-a eliminat pe Pablo Carreno-Busta, favorit numărul 13, cu scorul de 6-2, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 35 de minute de joc.
În continuare, Alexander Zverev se va duela pentru un loc în semifinale la Monte Carlo cu învingătorul meciului dintre Andrey Rublev și Jannik Sinner. Semifinalist la US Open în 2017 și 2020, Carreno-Busta nu a rezistat în fața lui Zverev decât în setul 2, când a reușit să fie mai competitiv, însă fără a putea trimite meciul în set decisiv.

În plus, Stefanos Tsitsipas (5 ATP, favorit nr. 3) s-a calificat joi în sferturile de finală ale ATP Masters 1.000 de la Monte Carlo, dotat cu premii totale de 5.415.410 euro, după ce a trecut în două seturi, 7-5, 7-6 (7/1), de sârbul Laslo Djere (62 ATP). Grecul s-a impus după aproape două ore de joc şi va evolua în runda următoare împotriva lui Diego Schwartzman, care a trecut în 3 seturi de italianul Lorenzo Musetti, cu scorul de 2-6, 6-4, 6-3, la capătul unui meci care a durat două ore și 34 de minute de joc.
Alte rezultate de joi:
  • Alejandro Davidovich (Spania) - David Goffin (Belgia) 6-4, 6-1
  • Taylor Fritz (SUA/N.10) - Sebastian Korda (SUA) 7-6 (7/4), 7-5
  • Grigor Dimitrov (Bulgaria) - Casper Ruud (Norvegia/N.4) 6-3, 7-5.
Turneul ATP de la Monte Carlo e în direct, în fiecare zi, pe Eurosport 2 și Eurosport Player.