Rublev, prima victorie a carierei la Turneul Campionilor: l-a învins pe Thiem, câștigătorul grupei

Cezara Paraschiv

Actualizat 19/11/2020 la 18:04 GMT+2

Dominic Thiem și-a încheiat evoluția în grupa "Londra 2020" cu o înfrângere în fața rusului Andrey Rublev, având însă asigurat biletul pentru semifinale, de pe prima poziție. Al doilea semifinalist din această grupă va fi decis de partida dintre Rafael Nadal și Stefanos Tsitsipas (de la ora 22:00, în direct pe Eurosport).

Andrey Rublev

Andrey Rublev, 8 ATP, a obținut, joi, prima victorie a carierei la Turneul Campionilor, scor 6-2, 7-5, în fața austriacului Dominic Thiem, într-un meci fără miză reală pentru ierahia grupei "Londra 2020". Rusul își încheie astfel evoluția în sezonul 2020 cu 41 de victorii, fiind în prezent lider în topul celor mai multe meciuri câștigate în ATP. Rusul a luat un start excelent de partidă, desprinzându-se la 4-0 în doar 15 minute, iar până la final a reușit să profite din plin de inconstanța din jocul numărului trei mondial. "Am început bine, de la primul punct. Dominic nu a început foarte bine, am putut lua inițiativa, am devenit mai încrezător. La final nu a fost ușor, dar cred că Dominic se concentrează deja pe semifinală, merită din plin să fie acolo și îi doresc mult succes. Lucrurile ar fi putut fi cu mult diferite dacă aș fi câștigat meciul dinainte, dar va trebui să muncesc mai mult pe viitor", a declarat rusul, cu mult fair-play, după a treia victorie a carierei în fața unui jucător din Top 5 (toate obținute în fața lui Thiem, mai întâi la Hamburg, apoi la Viena și, acum, la Londra).
Pentru campionul de la US Open, scenariul din 2019 s-a repetat la indigo. Intrat în partida finală din grupă cu biletul pentru semifinale deja acontat, Dominic Thiem a fost departe de precizia și determinarea arătate în duelul cu Nadal din urmă cu două zile, astfel încât austriacul a fost învins pentru al doilea an consecutiv la Londra de unul dintre debutanții ediției, la capătul unei prestații inconstante. El va reveni însă pe teren sâmbătă, pentru a doua semifinală de la Turneul Campionilor 2020, unde va înfrunta ocupantul locului doi din grupa "Tokyo 1975".

Desfășurarea partidei Thiem - Rublev, în grupa "Londra 2020", la Turneul Campionilor 2020

Game, set, meci Andrey Rublev. Rusul câștigă în fața lui Dominic Thiem, 6-2, 7-5, în 74 de minute.
Rublev reușește break-ul și va servi pentru victorie, la 6-2, 6-5. Inconstanța lui Dominic Thiem se vede o dată în plus în acest meci. După nouă puncte câștigate consecutiv pe serviciu, o minge aterizată pe tușă a lui Rublev rupe echilibrul fragil atins de austriac. Thiem își pierde serviciul de la 40-0, pe a patra minge de break a rusului.
Dominic Thiem trece în avantaj pe tabelă pentru a doua oară în acest meci (a mai condus 1-0 în deschiderea setului doi), la 5-4, după un hold la zero.
Thiem revine de la 40-15 în game-ul de retur, obține primul său break în partidă, alimentându-se cu greșelile ivite neașteptat în jocul rusului. La 4-4 în setul secund, Rublev trimite cu toată puterea o minge spre tribună - într-un gest evident de frustrare. Numărul opt mondial a ratat în meciul anterior o minge de meci în fața grecului Stefanos Tsitsipas.
Cu o tură pe lansare-bliț, de doar 59 de secunde, în stilul care este atât de familiar pentru O2 Arena din vremea când Roger Federer plutea pe teren, Rublev avansează pe tabelă, la două game-uri de victorie: 6-2, 4-2.
Rublev obține break-ul și în setul al doilea: 6-2, 2-1. Dominic Thiem scapă printre degete o tură pe lansare în care a găsit câteva servicii impresionante și în care a condus 40-15. Însă Rublev arată însă foame de victorie, nu ezită să alerge după orice minge, primșete aplauze de la adversarul său pentru un passing și fructifică a treia minge de break ivită la capătul celui mai lung game al partidei, printr-o dreaptă trimisă câștigător din alergare. Rusul simte deja gustul primei victorii a carierei la Turneul Campionilor, confirmarea venind prompt pe serviciu, pentru 3-1 în setul secund.
Andrey Rublev câștigă în 25 de minute setul inaugural din partida cu Dominic Thiem, 6-2. Rusul și-a adjudecat toate cele 11 puncte începute cu primul serviciu și a convertit 2 din 3 mingi de break avute, în fața unui adversar vizibil deconectat. Potrivit statisticii oficiale, rusul a terminat primul set fără vreo greșeală neforțată, cu 11 lovituri câștigătoare.
Thiem are nevoie de 16 minute pentru a schimba zero-ul din dreptul numelui său pe tabelă, la capătul celui de-al cincilea game. Însă rusul continuă să își câștige cu multă lejeritate serviciul, avansând la 5-1.
Dublu break pentru Rublev în start de meci. Rusul joacă fără presiune, în condițiile în care nu există o miză a calificării pentru el: câștigă de două ori pe serviciul austriacului, iar după 10 minute tabela indică 3-0 pentru debutantul de la Londra.
UPDATE: A început partida dintre Dominic Thiem și Andrey Rublev.
Dominic Thiem și Daniil Medvedev sunt primii semifinaliști de la Turneul Campionilor, iar astăzi se decide al treilea jucător care trece de faza grupelor la ediția 2020. Calculele în “Grupa Londra” sunt simple: ultimul meci dintre Rafael Nadal (2 ATP) și deținătorul trofeului Stefanos Tsitsipas a devenit unul eliminatoriu, ca un sfert de finală. Cei doi s-au înfruntat și anul trecut, tot în ultimul meci din grupe: ibericul a câștigat meciul (2-1 la seturi), însă grecul și-a asigurat biletul pentru semifinale, grație tie-break-ului adjudecat în start de meci.
Programul de joi, la Turneul Campionilor, în direct pe Eurosport 2:
  • 14:00 - Koolhof / Mektic - Kubot / Melo (grupa Mike Bryan)
  • 16:00 - Dominic Thiem - Andrey Rublev (grupa Londra 2020)
  • 20:00 - Ram / Salisbury - Krawietz / Mies (grupa Mike Bryan)
  • 22:00 - Rafael Nadal - Stefanos Tsitispas

Nadal versus Tsitsipas, meci decisiv pentru semifinale, de la ora 22:00

În acest moment, atât Rafael Nadal, cât și Novak Djokovic au nevoie de victorie în ultimul meci din grupă pentru a face pasul în semifinalele Turneului Campionilor. Certitudinea este că cei doi nu se pot întâlni în semifinale, având în vedere că ambii ar urma să termine pe locul doi în grupă.
Nadal încearcă să câștige pentru prima dată în carieră Turneul Campionilor, având doar două finale jucate la Super 8-ul de final de an, în 2010 și 2013. Ibericul încearcă să se califice în semifinale pentru a șasea oară din 10 participări la Turneul Campionilor. De partea cealaltă, Stefanos Tsitsipasîncearcă să își ducă mai departe cursa de apărare a trofeului, putând deveni doar al doilea jucător din istorie după Ilie Năstase care triumfă la primele două ediții ale Turneului Campionilor disputate în carieră. Totodată, grecul ar fi al doilea cel mai tânăr dublu campion la competiția de final de an de la australianul Lleyton Hewitt încoace (câștigător la 20 și 21 de ani, în 2001 și 2002).
  • 5-1 este scorul meciurilor directe dintre Nadal și Tsitsipas
  • Prin victoria în fața lui Novak Djokovic de aseară, Daniil Medvedev a devenit al patrulea jucător din Rusia din istorie ajuns în semifinalele Turneului Campionilor, după Kafelnikov, Safin și Davydenko (ultima dată în 2009). Medvedev a fost intangimbil pe serviciu în fața lui Djokovic, neoferindu-i nici măcar o minge de break. Totodată, Daniil l-a făcut pe liderul mondial să încheie meciul cu doar 29% puncte câștigate în spatele serviciului doi.

Dominic Thiem, în fața victoriei cu numărul 300

Victoriile în fața lui Stefanos Tsitsipas și Rafael Nadal i-au asigurat deja austriacului Dominic Thiem primul loc în grupa “Londra 2020”. Campionul de la US Open a repetat startul din 2019 la debutul de la Londra în acest an și, din nou, începe ultima etapă a grupelor cu bilanț 2-0, urmând să înfrunte un debutant la competiția de final de an, învins în primele sale două meciuri. Anul trecut, italianul Matteo Berrettini reușea într-un context similar să îl învingă pe Thiem, ducând implicit la eliminarea lui Nadal, prin introducerea în discuție a criteteriilor de departajare în trei – ceea ce Rublev nu poate face în acest an.
  • 2-2 este scorul meciurilor directe dintre Thiem și Rublev
Dominic Thiem, 28 ani, joacă în fața lui Rublev pentru victoria cu numărul 300 a carierei în ATP, un plus de 200 de puncta în clasamentul ATP și, nu în ultimul rând, un plus financiar de 153.000 de dolari.
Știați că...? Thiem a obținut prima victorie a carierei sale în 2011, pe când avea doar 18 ani și abia puncta în Top 2000. Învinsul său de atunci: Thomas Muster, care încercva o revenire pe teren la 44 de ani. În prezent, Thiem are 299 victorii, un titlu de Mare Șlem în palmares și alte 16 trofee la simplu.