Simona Halep a urcat în clasamentul WTA, TOP 10 - o formalitate. Salt spectaculos pentru Ana Bogdan

Publicat 08/08/2022 la 09:21 GMT+3

Simona Halep a urcat pe locul 15 WTA, după turneul de la Washington. Ana Bogdan e protagonista unui salt spectaculos în ierarhie, sportiva din Sinaia fiind pe locul 63, foarte aproape de cea mai bună clasare din carieră.

Simona Halep

Simona Halep joacă azi la Toronto și speră să lase în urmă problemele cauzate de căldură care au făcut-o să abandoneze la Citi Open.
Chiar dacă nu a trecut de optimi în capitala SUA, cele 30 de puncte WTA pe care şi le-a asigurat au urcat-o pe sportiva noastră o poziţie în ierarhia feminină. Halep e de azi pe 15, depăşind-o pe Danielle Collins. Sportiva din SUA câştiga acum un an Silicon Valley Classic, astfel că acum, ca urmare a faptului că nu a participat la vreun turneu, a pierdut 470 de puncte. Jucătoarea de 28 de ani din SUA a coborît 8 poziţii în clasament, alunecând până pe locul 17.
Cu 2415 puncte, Halep e așadar pe locul 15 WTA, de azi, dar sunt şanse foarte mari ca ea să revină între primele 10, înainte de US Open. În 2021, Simo "reuşea" doar turul 2 la Rogers Cup, pentru ca apoi să abandoneze în turul secund la Cincinnati. Acum, are nevoie să avanseze doar câteva tururi la cele două turnee pentru a reveni în top 10, distanţa dintre ea şi Cori Gauff, cea care încheie top tenul, fiind de doar 331 de puncte.
Astfel, înainte de US Open (unde a făcut optime în 2021), Simo va fi foarte posibil în TOP 10 WTA, la fix un an după ce cobora de acolo, după o perioadă de 7 ani în care fusese mereu între cele mai bune 10 din lume.

Ana Bogdan, salt de 12 poziții în clasamentul WTA

Ana Bogdan a câştigat turneul BCR Iaşi Open (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari, după ce a învins-o, duminică, în finală, pe maghiara Panna Udvardy, cu 6-2, 3-6, 6-1.
Ana Bogdan (29 ani, 75 WTA) a obţinut astfel cel mai important titlu din carieră, după se în 2019 se impunea la Dubai (turneu ITF de 100.000 de dolari).
Sportiva noastră a primit un cec de 15.000 de dolari şi 160 de puncte WTA, ceea ce i-au permis să urce până pe locul 63 WTA. Performanța jucătoarei din Sinaia vine la doar o săptămână după ce a jucat finala de la Varșovia, unde a pierdut la Caroline Garcia.
Ana Bogdan se află acum la o "aruncătură" de băț de cea mai bună clasare din carieră. Românca ajungea în iunie 2018 pe 59 WTA, după două semifinale la rând (Monterrey şi Bogota).