Partida nu a fost una deloc ușoară pentru româncă, care după ce a câștigat primul set cu 6-4 a avut o perioadă de cădere și poloneza s-a desprins în setul secund. Mai mult, Simona a acuzat probleme la coapsa dreaptă și a primit îngrijiri medicale.
Ulterior, ploaia a întrerupt partida aproximativ o oră (la scorul de 4-2 pentru Linette în setul secund), iar după reluare Linette a fost foarte sigură pe serviciu și și-a adjudecat manșa secundă cu 6-3, împingând disputa în decisiv. Acolo, Simona a demonstrat că a trecut peste problemele medicale și s-a impus cu 6-1, un scor totuși mult prea dur în comparație cu ceea ce s-a întâmplat pe teren, toate game-urile fiind foarte echilibrate.
Jocul Simonei a fost în general bun, peste cel etalat în ultimele 2 seturi ale partidei cu Danielle Collins la Montreal. Principala armă a Simonei a fost serviciul, statistica arătând cifra 11 în dreptul așilor reușiți de constănțeancă.
Western & Southern Open
Ashleigh Barty, campioană la Cincinnati! Australianca a învins-o clar pe Teichmann în finală
22/08/2021 LA 19:32
Una peste alta, Simona a obținut o victorie foarte importantă, care îi oferă un plus de moral pentru ceea ce va urma în acest final de sezon.
În turul secund, Simona va juca împotriva învingătoarei disputei Camila Giorgi - Jessica Pegula, partidă programată în această seară.

Simona Halep - Magda Linette LIVE TEXT

• 6-4, 3-6, 5-1: Poloneza ajunge pe tabelă în decisiv, salvând 2 mingi de meci ale Simonei.
  • 6-4, 3-6, 5-0: Simona își face din nou serviciul după ce a salvat minge de break și este la un singur game de victorie.
  • 6-4, 3-6, 4-0: Simona reușește încă 2 game-uri consecutive și se apropie vertiginos de victorie.
  • 6-4, 3-6, 2-0: Break Simona! Românca reușește să se desprindă pe tabelă, după un game excelent la retur.
  • 6-4, 3-6, 1-0: Simona începe bine setul decisiv și își face serviciul după ce a salvat 3 mingi de break.
  • 6-4, 3-6: Poloneza își câștigă fără probleme serviciul și implicit setul doi. Totul se va decide în decisiv.
  • 6-4, 3-5: Simona câștigă pe propriul serviciu și se apropie din nou de adversară.
  • 6-4, 2-5: Linette își face cu ușurință serviciul la reluarea partidei și Simona va servi pentru a rămâne în set.
  • După o pauză de aproximativ o oră, cele două jucătoare au revenit pe teren și partida a fost reluată.
  • 6-4, 2-4: Meciul dintre Simona Halep și Magda Linette a fost întrerupt din cauza ploii! Cele două jucătoare au mers la vestiare.
  • 6-4, 2-4: Halep reușește să își facă serviciul, în urma unui ghem foarte bun după timeoutul medical.
  • 6-4, 1-4: Simona Halep revine pe teren cu un bandaj pe coapsa piciorului drept.
  • 6-4, 1-4: Simona Halep a cerut timeout medical! Simona se confruntă cu o problemă diferită de cea de la Roma, care a ținut-o departe de teren în ultimele luni.
  • 6-4, 1-4: Linette reușește să își facă din nou serviciul, într-un ghem în care Halep a acuzat câteva probleme medicale la coapsă. Simona a cerut intervenția medicului.
  • 6-4, 1-3: După ce a salvat o minge de break la 30-40, Halep reușește să își facă serviciul și să câștige primul ghem în setul al doilea.
  • 6-4, 0-3: Jucătoarea din Polonia duce scorul la 0-3 în setul al doilea, după un ghem foarte bun pe propriul serviciu.
  • 6-4, 0-2: Magda Linette face break în debutul setului 2. În urma unui nou ghem echilibrat, poloneza a reușit să câștige pe serviciul lui Halep. De la debutul setului doi, nivelul de joc s-a ridicat.
  • 6-4, 0-1: Magda Linette reușește să își facă serviciul în debutul setului doi, în urma unui ghem echilibrat, în care jucătoarea din Polonia a anulat o minge de break a româncei.
  • 6-4: Simona Halep câștigă primul set! Românca reușește să câștige primul set în urma unui ghem alb. Ultimul ghem al setului a fost și cel mai bun al Simonei pe propriul serviciu, care a ajuns în acest moment la 4 ași.
  • 5-4: Linette are un ghem solid pe propriul serviciu și duce scorul la 5-4. După pauza dintre ghemuri, Simona Halep va servi pentru câștigarea primului set.
  • 5-3: Simona servește mult mai bine și încheie ghemul cu un nou ace. Linette va servi acum pentru a rămâne în primul set.
  • 4-3: Un nou break Simona Halep! Românca reușește un nou break, obținut în urma unui ultim punct din ghem în care s-a apărat foarte bine. La 4-3, Simona va servi cu mingi noi.
  • 3-3: Halep își pierde serviciul, după un ghem în care a avut probleme cu serviciul. Linette reușește să restabilească egalitatea.
  • 3-1: Simona Halep reușește să își mențină avantajul în obținut în ghemul de debut, după ce a fost condusă în acest ghem cu 0-40.
  • 1-0: Simona începe foarte bine meciul! Românca a reușit să facă break-ul încă din ghemul de debut al partidei.
  • A început meciul! Magda Linette începe partida la serviciu!
Știre inițială
În primul tur de la Cincinnati, Simona Halep (13 WTA) o va întâlni pe jucătoarea din Polonia, Magda Linette (44 WTA). Cea mai bună jucătoare de tenis vine după turneul de la Montreal, acolo unde a pierdut săptămâna trecută încă din turul al doilea în fața americancei Danielle Collins (28 WTA), scor 6-2, 4-6, 4-6.
Meciul din Canada a fost primul disputat de Halep după accidentarea la gambă suferită în timpul turneului de la Roma. Din cauza acestei accidentări, Simona Halep a ratat turneele de la Roland Garros și Wimbledon, dar și Jocurile Olimpice de la Tokyo.
Până acum, Halep nu a reușit să se impună la Cincinnati, dar a ajuns de trei ori în ultimul act al turneului din Statele Unite (2015, 2017, 2018). Partida de astăzi va fi doar a doua întâlnire dintre Simona Halep și Magda Linette, după ce s-au întâlni și la ediția din 2019 a turneului de la Roland Garros, acolo unde s-a impus românca în trei seturi, scor 6-4, 5-7, 6-3.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
"Trebuie să-i dea de gândit!" Ilie Năstase, mesaj pentru Simona Halep, după noua accidentare
20/08/2021 LA 09:38
OFICIAL! Pe ce loc se va clasa Simona Halep în ierarhia WTA după turneul de la Cincinnati
20/08/2021 LA 08:41