Wimbledon, ziua 2, LIVEBLOG: Serena Williams, eliminată după un adevărat thriller!

Actualizat 29/06/2022 la 00:45 GMT+3

Ziua a doua de la Wimbledon a fost una specială pentru noi, românii, în condițiile în care 5 dintre jucătoarele noastre au evoluat azi în primul tur. Dintre acestea, 4 au reușit să meargă mai departe, excepție făcând Gabriela Ruse, care a făcut și ea un meci uriaș cu Coco Gauff.

Sorana Cîrstea s-a impus în două tie-break-uri în fața Aleksandrei Krunic! Rezumatul partidei

Serena Williams a fost eliminată de la Wimbledon după primul tur, de Harmony Tan.
Partida a fost extraordinară din toate punctele de vedere. În setul decisiv, fostul nr. 1 mondial a pierdut în super-tiebreak (7), după ce a avut 3-1 și a servit pentru meci la 5-4. Serena a scos din joben câteva lovituri incredibile, cu care a ridicat tribunele în picioare, dar aproape epuizată, a cedat în super-tiebreak cu 10-7. Jocul a trecut de trei ore de joc.
UPDATE | Serena Williams a restabilit egalitatea la seturi în disputa cu Harmony Tan, după ce s-a impus cu 6-1. Game-ul doi, în care fostul lider mondial a reușit un break, a durat mai mult de 20 de minute și a avut 13 egalități!
UPDATE | Stefanos Tsitsipas a fost pus la grea încercare de elvețianul Alexander Ritschard, în primul tur. Grecul a avut nevoie de 3 ore și 34 de minute pentru a merge mai departe, cu 7-6, 6-3, 5-7, 6-4.
UPDATE | Serena Williams este în dificultate în partida cu Harmony Tan. Jucătoarea din Franța a câștigat primul set cu 7-5, după 69 de minute de joc. Serena a luat o pauză de vestiar. Se trage acoperișul pe terenul central.
UPDATE | Surpriză pe tabloul principal masculin. Felix Auger-Aliassime a părăsit turneul de la Wimbledon încă după primul tur. Favoritul nr. 6 a pierdut în patru seturi contra americanului Maxime Cressy, cu 7-6, 4-6, 6-7, 6-7.
UPDATE | Bianca Andreescu a avut parte de un start solid la ediția din acest an la All England Club. Reprezentanta Canadei de origine română a cedat doar patru game-uri în partida cu Emina Bektas, încheiată cu 6-1, 6-3, în mai puțin de o oră de joc.
UPDATE | De la această oră, Felix Auger-Alissime, Stefanos Tsitsipas, Serena Williams și Bianca Andreescu sunt protagoniștii unor meciuri din turul 1 de la Wimbledon. Meciurile sunt în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
UPDATE | Rafael Nadal s-a calificat în această seară în turul 2 la Wimbledon, după ce l-a învins în 4 seturi pe Francisco Cerundolo. În următoarea etapă a Grand Slam-ului londonez, ibericul de pe locul 4 ATP va da peste Ricardas Berankis, sportivul de pe locul 106 mondial.

Cum a arătat victoria cu nr. 306 a lui Rafael Nadal în GS. Rezumatul jocului cu Francisco Cerundolo

UPDATE | Petra Kvitova a învins-o în manșa inaugurală de la Wimbledon 2022 pe Jasmine Paolini, scor 6-2, 4-6, 2-6, și s-a calificat în turul 2, unde va da peste Ana Bogdan.
UPDATE | Simona Halep, a 16-a favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de dubla sfertfinalistă de la All England Club, Karolina Muchova, ocupanta locului 81 WTA. Simona Halep s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 6 minute de joc.
În continuare, Simona Halep se va duela belgianca Kirsten Flipkens, care a învins-o pe Jaimee Fourlis în primul tur, scor 7-5, 6-2.Acum, în turul secund, Simona are în mod categoric prima șansă: o conduce cu 5-0 pe Flipkens.

Irina Bara, calificare superbă în turul 2 la Wimbledon

UPDATE | Irina Bara s-a calificat în această după-amiază în turul 2 al turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Românca de pe locul 122 WTA a învins-o în minimum de seturi pe Chloe Paquet, scor 6-2, 6-4, după o oră și 21 de minute de joc.
UPDATE | Nick Kyrgios supraviețuiește unui meci maraton de 5 seturi în turul inaugural în fața britanicului Paul Jubb. Australianul, care e unul dintre cei mai periculoși tenismeni pe iarbă, s-a impus cu scorul de 3-6, 6-1, 7-5, (3) 6-7, 7-5, după mai bine de trei ore de joc. Kyrgios îl va întâlni în continuare pe învingătorul dintre Krajinovic și Lehecka.

Ana Bogdan, calificare la pas în turul 2 la Wimbledon

• UPDATE | Ana Bogdan a obținut, în această după-amiază, calificarea în turul 2 la Wimbledon, învingând-o în două seturi pe Dayana Yastremska, scor 6-2, 6-2, la capătul a 64 de minute de joc.
  • UPDATE | Ana Bogdan își adjudecă setul 1 cu Dayana Yastremska în turul 1 la Wimbledon cu scorul de 6-2 după doar 28 de minute de joc.
UPDATE | Paula Badosa, favorita numărul 4, s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de americanca Louisa Chirico (236 WTA) cu scorul de 6-1, 6-1, după doar 57 de minute de joc. Iberica se va duela în continuare cu învingătoarea meciului dintre Irina Bara și Chloe Paquet.
UPDATE | Din poziția de principală favorită la Wimbledon, Iga Swiatek s-a calificat în turul al treilea după ce a trecut în mod categoric de sportiva din Croația, Jana Fett, ocupanta locului 252 WTA. Iga s-a impus cu scorul de 6-0, 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 15 minute de joc. Iga Swiatek este prima jucătoare de la Martina Hingis, în 1997, care a câștigat peste 36 de meciuri consecutive.
UPDATE | Favorita numărul 14, Belinda Bencic, a fost eliminată încă din turul 1 la Wimbledon de către ocupanta locului 140 WTA, Qiang Wang, cu scorul de 6-4, 5-7, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore și 14 minute de joc, început ieri la Wimbledon și finalizat azi din cauza ploii. Bencic ajunsese cel mai departe la Wimbledon în runda a patra, în 2014 și 2015.

Ruse, înfrângere dramatică la Wimbledon în turul 1

• Gabriela Ruse este eliminată în mod dramatic în turul 1 la Wimbledon. Sportiva noastră a cedat cu scorul de 6-2, 3-6, 5-7, după două ore și 30 de minute de joc. Gauff se va duela în continuare cu Mihaela Buzărnescu.
  • UPDATE | Coco Gauff își adjudecă setul 2 și trimite meciul în decisiv.
  • UPDATE | Excelent, Gabriela Ruse! Sportiva noastră câștigă setul 1 cu Coco Gauff, 6-2 după 39 de minute de joc! Se conturează o super-surpriză pe terenul numărul 2 la All England Club!
UPDATE | Reilly Opelka, favorit numărul 15, s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de spaniolul Carlos Taberner (98 ATP) cu scorul de 7-6 (5), 6-4, 6-4, după două ore și 28 de minute de joc. Americanul se va duela în continuare la Londra cu beneficiarul unui wildcard, Van Rijthoven, olandezul care a produs surpriza la S-Hertogenbosch în finală, învingându-l pe Daniil Medvedev în 2 seturi.
  • Peniston - Laaksonen 6-4, 6-3, 6-2
UPDATE | Favorită numărul 27 pe tabloul de simplu feminin, Putintseva a fost eliminată încă din turul 1 la Wimbledon. Sportiva din Kazahstan a cedat în fața franțuzoaicei Alize Cornet, cu scorul de 6-3, 7-6 (5), după o oră și 48 de minute de joc. Cornet se va duela în continuare la Londra cu Liu, care a trecut de Parrizas-Diaz în minimum de seturi.
UPDATE | Excelent început de zi pentru România! Mihaela Buzărnescu se califică în turul 2 la Wimbledon, după ce trece de Nastasja Schunk cu scorul de 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 17 minute de joc. Miki a fost nevoită la începutul meciului să meargă la vestiare și să se schimbe de haine din cauza unei nereguli în echipamentul său. Acum, Miki se va duela în continuare pe iarba londoneză cu învingătoarea meciului dintre Gauff și Ruse.

Mihaela Buzărnescu, trimisă la vestiar, să se schimbe, de organizatorii Wimbledon

UPDATE | Maria Sakkari, a cincea favorită de pe tabloul de simplu feminin, s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de sportiva venită din calificări, Zoe Hives, ocupanta locului 571 WTA, cu scorul de 6-1, 6-4, după o oră și 14 minute de joc. În continuare, ea se va duela cu învingătoarea meciului dintre Saville și Tomova în turul secund.
UPDATE | Jelena Ostapenko, cap de serie numărul 12, merge în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de franțuzoaica Occeane Dodin cu scorul de 6-4, 6-4, după o oră și 12 minute de joc. Campioana din 2017 de la Roland Garros se va duela în continuare cu belgianca Yanina Wickmayer, care a trecut în minimum de seturi de Zhu, cu scorul de 6-4, 6-2.
  • Zhang - Doi 6-4, 6-0
UPDATE | Din păcate, Grigor Dimitrov e nevoit să se retragă din meciul său cu Steve Johnson, la scorul de 6-4, 2-5. Bulgarul s-a lovit singur la piciorul stâng când servea și a primit îngrijiri medicale timp de mai mult timp, însă în final a trebuit să abandoneze.
UPDATE | Mihalea Buzărnescu a câștigat setul inaugural în fața Nastasjei Schunk cu scorul de 6-4, după 37 de minute de joc.
Știre inițială
După ce Sorana Cîrstea și Irina Begu s-au calificat în turul doi în minimum de seturi, a venit rândul ca și celelalte 5 compatrioate ale noastre - Halep, Buzărnescu, Ruse, Bara și Ana Bogdan - să intre în concurs la All England Club.

Halep - Muchova, după ora 17:00, la Wimbledon

Simona Halep și Karolina Muchova se vor întâlni în premieră în circuitul mondial de tenis, iar partida celor două va avea loc în jurul orei 17:00. Dacă ieri ploaia a dat peste cap programul de la Wimbledon, astăzi nu vor fi averse, astfel că programul va fi afectat doar de lungimea meciurilor.
Simona Halep nu a avut prea mult noroc la tragerea la sorți de la Wimbledon. Pe lângă faptul că este pe aceeași jumătate de tablou cu Iga Swiatek, românca va avea parte și de un debut dificil. În primul tur, adversară îi va fi Karolina Muchova, ocupanta locului 82 WTA. Poziția sa în ierarhia mondială nu este proporțională cu valoarea de care a dat dovadă în trecut.
În 2019 și 2021, cehoaica de 25 de ani a ajuns până în sferturile de finală la Wimbledon, pierzând cu Svitolina și Kerber. Așadar, partida dintre campioana din 2019 și o dublă sfertifinalistă va fi printre punctele de atracție ale primului tur. Rămâne de văzut în ce formă de joc se află Muchova. Cehoaica a jucat un singur meci pe iarbă anul acesta, la Berlin, și a fost învinsă în mod clar de Ons Jabeur, cu un dublu 6-3.
"Da, e un prim tur foarte dificil. Știu că joacă bine pe această suprafață. O cunosc foarte bine. O să fie o mare provocare. Adică, nu am nimic de pierdut. Anul acesta am spus că vreau să-mi acord timp pentru a mă îmbunătăți cât mai mult posibil în ceea ce am de făcut. Anul trecut a fost cel mai dificil an. Așa că încerc să mă bucur. De fiecare dată când intru pe teren, cred că am șansa mea. Așa că voi lupta pentru pentru ea", a spus Simona Halep la conferința de presă de la Wimbledon.

Programul româncelor, marți, la Wimbledon

Pe lângă disputa în care joacă Simona Halep, partida în care figurează o româncă și atrage cel mai mult atenția e cea a Gabrielei Ruse. Aceasta are un test extrem de dificil, în contextul în care în față îi va fi Cori Gauff, finalista de la Roland Garros. Tânăra din SUA a jucat doar un singur turneu după French Open, dar forma a fost păstrată: a ajuns până în semifinale, la Berlin, unde a pierdut la Ons Jabeur, numărul doi mondial.
Dacă Ruse pleacă din postura de outsider cu Gauff, Buzărnescu și Bara au o șansă bună să meargă mai departe, sorții aducându-le în față adversare abordabile: Schunk, respectiv Paquet.
În fine, Ana Bogdan va juca și ea astăzi la Wimbledon, iar adversara, Dayana Yastremska, e imposibil de descifrat. Un talent enorm, ucraineanca are fluctuații uriașe în joc de la o partidă la alta sau de la turneu la turneu. A arătat-o chiar înainte de venirea la Londra, pe iarbă: după un sfert la Birmingham, unde a jucat fantastic cu Ostapenko, a pierdut în primul tur la Eastbourne. După ce, în prealabil, nu trecuse de primul tur nici la s'Hertogenbosch. În 4 din ultimele 5 partide Yastremska a pierdut în primul tur, dar acest lucru nu înseamnă mare lucru pentru o sportivă capabilă să joace senzațional, uneori.

Rafa Nadal și Serena Williams, în acțiune

Chiar dacă ziua de azi e marcată de partidele româncelor, fără îndoială că mulți fani ai tenisului vor aștepta cu sufletul la gură două alte partide.
Rafa Nadal își va testa pentru prima oară piciorul într-un meci oficial, după ce a schimbat tratamentul, după câștigarea Roland Garros.
"Matadorul" a avut deja parte de o veste bună, în contextul în care Marin Cilic, un adversar redutabil care ar fi trebuit să îi iasă în cale în optimi, s-a retras din cauza COVID-19. Cel mai titrat jucător din istorie își începe aventura pentru cucerirea celui de-al 3-lea Wimbledon din carieră (după trofeele cucerite în 2008 și 2010) contra lui Francisco Cerundolo, un argentinian crescut p zgură care nu a trecut niciodată de un prim tur la un turneu de Grand Slam.
Altă partidă așteptată cu nerăbdare e cea a Serenei Williams, care revine în circuit, la simplu, după fix un an. Sarcina și accidentările au împiedicat-o pe fosta lideră mondială să câștige al 24-lea turneu de Grand Slam al carierei, deși, după ce a născut, a arătat că e încă la un nivel excelent, jucând mai multe finale de Grand Slam.
Odată cu venirea pandemiei, se părea însă că Serena a pierdut ultimul tren pentru a mai câștiga ceva notabil, mai ales că a suferit o nouă accidentare gravă.
Acum, sportiva din SUA e gata pentru Wimbledon, turneu pe care l-a dominat autoritar în trecut, câștingând e 7 ori (2002, 2003, 2009, 2010, 2012, 2015, 2016). Deja specialiștii se grăbesc să o pună pe Serena pe lista favoritelor, în contextul în care, cu excepția lui Iga Swiatek, nu există vreo sportivă de neînvins în circuit.
Sora mai mică a familiei Williams nu dorește să pună presiune pe ea înainte de All England Club și a admis că e prematur să se gândească la fazele finale dintr-un turneu de Mare Șlem. Chiar dacă talenteul și forța au rămas intacte, vârsta și condiția fizică pot fi decisive în tentativa de a mai câștiga ceva notabil.
"Dacă am avut îndoieli cu privire la întoarcerea mea? Bineînțeles că da, ar fi necinstit dacă aș spune altfel. Din fericire, în momentul de față corpul meu se simte bine. Iau totul zi după, nu e ușor pentru că mi-a luat ceva timp să-mi revin după ultima leziune avută. Nu vreau să înnebunesc luând prea multe decizii chiar acum sau setându-mi obiective, gândindu-mă unde vreau să ajung", a spus Serena Williams, citată de tennisactu.net.
Serena Williams va avea o misiune aparent facilă, urmând a o întâlni pe franțuzoaica Harmony Tan, jucătoare care nu a trecut niciodată de primul tur la Wimbledon.
Program Wimbledon marți
Turneul de la Wimbledon se desfășoară în perioada 27 iunie - 10 iulie 2022 și va fi în direct și în exclusivitate pentru România pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player.