Calificare cu emoții pentru FCSB în Cupa României! Roș-albaștrii, egalați după ce au condus cu 3-0. Rezultatele zilei

Actualizat 22/09/2021 la 23:52 GMT+3

FCSB a fost aproape de o calificare ușoară în fața celor de la CS Hunedoara, pe care i-au condus cu scorul de 3-0. Roș-albaștrii au fost, însă, egalați în doar 25 de minute, iar meciul a ajuns în prelungiri, unde FCSB a reușit să se impună.

FCSB

FCSB s-a calificat cu emoții în optimile Cupei României. Roș-albaștrii au condus cu 3-0 și au fost egalați, obținând victoria după prelungiri, scor 5-3.
FCSB a început meciul în forță. În minutul 7, Ianis Stoica a ratat din fața porții, după o pasă a lui Dumiter, șutând pe lângă bară. După doar câteva secunde, Constantin Budescu, la primul său meci ca titular după revenirea la FCSB, a încercat să înscrie din unghi, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În următorul minut, Olaru a ratat o nouă ocazie pentru roș-albaștri, reluând balonul peste poartă din interiorul careului.
Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 19, după ce portarul gazdelor a respins greșit mingea după un șut al lui Dumiter. Până la finalul primei reprize, Oaidă a reluat cu capul balonul după o centrare a lui Haruț și a mărit avantajul celor de la FCSB.
După pauză, Ianis Stoica a realizat dubla, înscriind cu capul după un assist al lui Radunovic. Echipa lui Edi Iordănescu a fost, ulterior, egalată în doar 25 minute, în urma golurilor marcate de Vlad, cu capul, după o centrare din corner, Herghelegiu și Simon, care a marcat cu un șut din afara careului.
Ianis Stoica (FCSB)
FCSB a avut o ocazie uriașă în minutul 89, după o lovitură de cap a lui Vali Gheorghe. Mingea a fost respinsă, însă, de portarul de 16 ani al celor de la CS Hunedoara, care a reușit o intervenție incredibilă. În aceste condiții, învingătoarea dintre CS Hunedoara și FCSB s-a decis după prelungiri.
În prima repriză de prelungiri, roș-albaștrii au intrat motivați pe teren, în doar două minute Musi și Vali Gheorghe reușind să-și ducă din nou echipa în avantaj. Musi a înscris cu capul după o centrare a lui Radunovic, iar Gheorghe l-a învins pe tânărul goalkeeper al gazdelor după un șut puternic de la marginea careului.
În urma acestui rezultat, FCSB s-a calificat în optimile Cupei României, trecând cu 5-3 de echipa din Liga 3.