Fenerbahce a boicotat meciul cu Galatasray din Supercupa Turciei. Jucătorii au părăsit terenul după 2 minute

Publicat 07/04/2024 la 21:56 GMT+3

Fenerbahce a sabotat derby-ul cu Galatasaray din Supercupa Turciei, așa cum presa locală se aștepta. Meciul a durat doar două minute, timp în care formația "Cim Bom" a deschis scorul, după care jucătorii U19 folosiți de Fener au părăsit terenul. Trofeul a fost acordat astfel "la masa verde" lui Galatasaray.

Fenerbahce - Galatasaray, Supercupa Turciei

Fenerbahce a boicotat meciul din Supercupa Turciei, în care a înfruntat-o pe marea rivală, Galatasaray. Presa locală se aștepta la acest lucru, iar o parte din planul lui Fener fusese deja dezvăluit de jurnaliști.
Exact cum a spus presa, Fenerbahce a intrat pe teren cu jucători de la echipa Under-19, iar jucătorii lui Galata nu i-au menajat deloc. După doar câteva secunde, Mauro Icardi a deschis scorul pentru "Cim Bom", moment în care jucătorii adverși au părăsit terenul terenul de joc.
Astfel, după doar 2 minute, Galatasaray a câștigat Supercupa Turciei "la masa verde", fotbaliștii lui Fener nefiind dornici să mai joace, în semn de protest față de Federația Turcă de Fotbal. Tensiunile dintre Fenerbahce și campionatul intern au început de la meciul cu Trabzonspor, la care jucătorii lui Fener au fost agresați pe teren de fanii adverși, care au pătruns pe gazon.

Echipa ceruse amânarea jocului din această seară, de la ora 21:30, din Supercupă, contra lui Galata, pentru a avea mai mult timp la dispoziție să pregătească manșa tur din sferturile de finală ale Conference League, programată joi, cu Olympiakos. Șefii fotbalului din Turcia au refuzat însă categoric această propunere, lucru care i-a înfuriat pe cei de la Fener.
În plus, gruparea a cerut ca meciul să fie arbitrat de un arbitru străin, dar, și de această dată, răspunsul primit a fost negativ. Astfel, Fener a venit cu soluția boicotului, care echivalează astfel cu triumful Galatei în Supercupă.