Italia U20-România U20 7-0! Înfrângere drastică pentru echipa lui Bogdan Lobonț

Publicat 15/11/2021 la 17:01 GMT+2

România U20 a suferit o nouă înfrângere drastică în deplasare, aceasta fiind neputincioasă pe terenul reprezentativei de U20 a Italiei.

Romania U20

România U20 a suferit o nouă înfrângere în deplasare. Selecționatei lui Bogdan Lobonț nu îi priesc partidele jucate în afara țării, drept dovadă rezultatele obținute pe terenul altor echipe. După o nouă victorie pe teren propriu, în fața Poloniei, în urmă cu câteva zile, România U20 nu a avut vreo șansă în fața reprezentativei de U20 a Italiei.
Meciul a început practic de la 1-0 pentru gazde, atunci când Italia a deschis scorul după 50 de secunde, atunci când Vergani a deschis scorul, după ce Hindrich l-a salvat pe Giafer de un autogol. Festivalul de goluri a continuat în prima repriză, după reușita din lovitură liberă a lui Oristanio din minutul 19 și al doilea gol reușit de Vergani în minutul 21. După mai bine de 10 minute fără gol primit, italienii au lovit din nou la distanță de două minute prin Bove în minutul 33 și Oristanio în minutul 35.
Bogdan Lobonț a efectuat 5 schimbări la pauză, dar fără vreu impact notabil pe teren. Italienii au marcat în repriză a doua încă din minutul 47, prin Milanese. La 10 minute distanță, Bove a reușit și el dubla, stabilind scorul final, 7-0.
Astfel, după 6 partide ale naționalei U20, echipa lui Bogdan Lobonț încheie anul cu 3 victorii și 3 înfrângeri. Până acum, toate victoriile au venit pe teren propriu, cu același scor, 2-1, în timp ce în partidele din deplasare, România U20 a pierdut fără drept de apel de fiecare dată.

LOTUL CONVOCAT DE BOGDAN LOBONȚ PENTRU AMICALELE CU POLONIA ȘI ITALIA

• PORTARI: Otto Hindrich (CFR Cluj), Bogdan Eftimie (Viitorul Pandurii), Anthony Petre (Bologna/Italia)
  • FUNDAȘI: Darius Grosu (Metaloglobus), Eduard Duțu (Montevarchi/Italia), Cosmin Oprean (Cittadela/Italia), Deniz Giafer (Dinamo București), Daniel Bîrzu (Farul Constanța), Gabriel Buta (Farul Constanța), Robert Sălceanu (Dunărea Călărași)
  • MIJLOCAȘI: Ovidiu Perianu (FCSB), Andrei Mărginean (ACR Messina/Italia), Ștefan Pănoiu (FC Rapid 1923), Cristea Francisc (Politehnica Iași), Eduard Rădăslăvescu (Farul Constanța), Constantin Grameni (Farul Constanța), Alexandru Luca (CSC Șelimbăr)
  • ATACANȚI: Ahmed Bani (Dinamo București), Alexandru Oroian (Hermannstadt), Cristian Dumitru (FC Argeș), Ștefan Baiaram (Universitatea Craiova), Louis Munteanu (Fiorentina/Italia), Toni Suciu (CSC Șelimbăr)
LG îți aduce mai aproape transmisiunile Eurosport din sporturile de iarnă.