George Pușcaș, ce performanță! Cel mai rapid hat-trick din istoria lui Reading

Actualizat 30/11/2019 la 23:40 GMT+2

George Pușcaș este omul momentului în Championship, după hat-trick-ul de senzație reușit în Wigan - Reading 1-3. Românul a setat mai multe recorduri pentru formația condusă de Mark Bowen.

George Puscas se va despărți aproape sigur de Reading în vară

Condusă cu 1-0 în minutul 79, Reading spera să obțină un egal, în condițiile în care reușise să aibă o posesie destul de bună și să domine repriza secundă.
În luminile reflectoarelor a intrat George Pușcaș, care, între minutele 79 și 84 a punctat de trei ori, prima reușită venind dintr-o lovitură de la 11 metri.
Grație performanței sale, Pușcaș a intrat în istoria echipei sale, fiind autorul celui mai rapid hat-trick din istoria lui Reading, în Championship.
Românul a devenit totodată primul jucător care marchează o triplă pentru Reading, în Championship, în ultimii 4 ani. Ultimul care reușise o asemenea performanță a fost Orlando Sa, împotriva lui Ipswich, în 2015.
3 goluri marcase Pușcaș în ultimele 16 meciuri. Azi, a reușit să puncteze de 3 ori în 5 minute.
Fanii deja îl compară pe atacantul nostru cu legendarul Ferenc Puskas, care a câștigat trei Cupe ale Campionilor cu Real, la finalul anilor '50 - începutul anilor '60.
Firește, internaționalul nostru a fost declarat omul meciului. Iată mai jos cifrele sale în partida contra lui Wigan.