FCSB și CFR Cluj și-au împărțit punctele în derby-ul de la Giurgiu, scor 1-1, în runda cu numărul 5 din playoff-ul Ligii 1. Formația din Gruia a restabilit egalitatea în minutul 90+3 și rămâne pe primul loc în campionat, la finalul turului din playoff.
Florin Tănase a deschis scorul în minutul 19, din penalty. Andrei Burcă l-a faultat în careu pe căpitanul "roș-albaștrilor", iar arbitrul Radu Petrescu n-a stat pe gânduri și a arătat punctul cu var. Tănase l-a învins pe Arlauskis cu un șut în partea dreaptă.
Burcă și-a spălat greșeala la ultima fază a partidei. Fundașul CFR-ului l-a învins pe Andrei Vlad cu o lovitură de cap, după o centrare ideală expediată de Deac. Mingea a lovit pământul în fața porții și a luat o traiectorie ciudată, care l-a derutat pe goalkeeper-ul FCSB-ului.
EXCLUSIV - Petrescu, ca și demis de la CFR! Boloni și-a dat acordul de principiu să vină în Gruia
IERI LA 08:20

FCSB - CFR Cluj 1-1. Andrei Burcă, eroul ardelenilor: "Suntem o echipă unită și nu cedăm în niciun moment!"

A fost primul gol marcat de Burcă în actualul sezon. La final, fundașul ardelenilor a vorbit despre tensiunea în care s-a disputat derby-ul dintre FCSB și CFR.
"Nu am fost eu omul meciului. Întreaga echipă merită acest statut. Ne-am luptat, am venit dupa o perioadă dificilă cu foarte multe meciuri. S-a simțit această încărcătură, ne doream să câștigăm și de aceea am avut o partidă tensionată, în care am țipat mult unii la alții. Se joacă pentru campionat, este cel mai important meci. Urmează încă 5 meciuri foarte dificile... primul va fi cu Clinceni.
Noi și la pauză și după 1-0 am continuat să sperăm și am crezut că vom putea reveni. Știam că este foarte important să nu pierdem pentru moral. Nu știu dacă a fost penalty (n.r. - la căderea lui Deac). Unii spun că da, dar îi las pe specialiști să decidă. Clar, eu sunt vinovat pentru că s-a dat penalty (n.r. - la faultul asupra lui Florin Tănase). Dar am fost nevoit să intervin pentru că rămânea singur cu Arla.
Mă bucur că ne-am regăsit spiritul, că suntem o echipă unită și nu cedăm în niciun moment. Mulțumesc lui Dumnezeu că m-a ajutat. Nu marcasem deloc în acest campionat și mă bucur că am putut să-mi ajut echipa.După acest tur de playoff suntem la mâna noastră și trebuie să adunăm cel puțin același număr de puncte ca echipa de pe locul 2.", a spus Andrei Burcă, după meciul cu FCSB.