După cele două înfrângeri cu Sepsi și Craiova, FCSB ratează victoria cu CFR în prelungiri și rămâne pe locul secund în clasamentul Ligii 1, după 1-1 la Giurgiu.

FCSB, egalată în prelungiri

Deși CFR Cluj a început meciul mai bine cu un pressing avansat, clujenii au avut o singură mare ocazie în prima repriză, prin islandezul Sigurjonsson.
Dinamo, salvată de la retrogradarea directă! Câinii au învins-o pe Hermmanstadt
ACUM 6 ORE
În minutul 16, Burcă l-a faultat în careu pe Florin Tănase din postura de ultim apărător și Radu Petrescu a acordat penalty pentru FCSB și galben fundașului CFR-ului. FCSB a intrat la pauză cu 1-0.
Repriza a doua a început cu două mari ocazii pentru FCSB, dar echipa lui Toni Petrea nu a mărit avantajul. În minutul 73, Oaidă ratează și el o ocazie imensă, unu la unu cu Arlauskis, dar portarul CFR-ului respinge în corner.
Cu 10 minute înainte de final, CFR Cluj a cerut penalty la o fază foarte încurcată în careul FCSB-ului, dar Radu Petrescu a dictat fault în atac.
În minutul 93, Burcă egalează nesperat pentru CFR, la o fază la care mingea sare ciudat din gazon și Andrei Vlad nu poate interveni.

Record stabilit de Tănase

Grație reușitei din această seară, Florin Tănase a ajuns la 22 de goluri marcate în sezonul curent din Liga 1 (19 în sezonul regulat și 3 în playoff) și a stabilit un nou record.
Mijlocașul de 26 de ani a devenit jucătorul care înscrie cele mai multe goluri într-un singur sezon în tricoul lui FCSB (după 2003, când s-a produs "ruptura" dintre FCSB și Steaua). Până în această seară, recordul respectiv era împărțit de Claudiu Răducanu (sezonul 2002/2003) și Raul Rusescu (2012/2013), cu câte 21 de goluri.
Florin Tănase a ajuns la FCSB în 2016, după ce clubul bucureștean le-a plătit 1,5 milioane de euro celor de la Viitorul Constanța. Contractul mijlocașului ofensiv expiră în 2023. În prezent, Tănase este cotat la 4 milioane de euro de transfermarkt.com.
UPDATE
Final de joc. FCSB - CFR Cluj 1-1
Mintul 93. Gooool, CFR! Burcă egalează în prelungiri pentru clujeni!
Minutul 82. Șut periculos al lui Bordeianu, dar Vlad respinge în corner.
Minutul 80. Clujenii cer penalty la o fază încâlcită în careul FCSB-ului, dar arbitrul a acordat doar fault în atac pentru bucureșteni.
Minutul 73. Oaidă ratează singur cu Arlauskis după o pasă perfectă a lui Olaru. Portarul CFR-ului a respins în corner.
Minutul 53. Mare ocazie de 2-0 pentru FCSB. Ovidiu Popescu îl pune la grea încercare pe Arlauskis cu un șut de la distanță, după care Moruțan centrează periculos, iar Cristea nu poate lovi corect mingea din câțiva metri.
Florin Tănase a stabilit un record în istoria FCSB-ului. Borna impresionantă atinsă.
A început repriza a doua.
Pauză. FCSB - CFR Cluj 1-0
Minutul 45. Andrei Vlad prinde șutul lui Sigurjonsson, după o fază frumoasă creată de Costache.
Minutul 35. Dublă schimbare FCSB. Miron iese accidentat și îi lasă locul lui Oaidă. Șut intră și el în locul lui Simion.
Minutul 18. GOOOOOL, Florin Tănase! Decarul FCSB-ului deschide scorul din penalty.
Minutul 16. Burcă îl faultează pe Florin Tănase din postura de ultim apărător și Radu Petrescu acordă penalty pentru FCSB și galben pentru fundașul CFR-ului.
Minutul 12. Barăăă, FCSB! Lovitura de cap a lui Miron lovește transversala porții lui Arlauskis, după o lovitură de la colț.
Mintuul 4. Omrani intră în locul lui Gîdea.
Minutul 3. Ocazie CFR Cluj! Islandezul Sigurjonsson trage peste poartă din 6 metri după o neatenție a apărării FCSB-ului.
A început meciul.
Echipele de start
FCSB: Vlad - Haruț, Cristea, Miron, Radunovic - Ov. Popescu, Simion - Vînă, Moruțan, Oct. Popescu - Tănase
Rezerve: Straton - Filip, Perianu, Oaidă, Olaru, Musi, Istrate, Șut, Niță
CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Ben Youssef, Burcă, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Gîdea - Deac, Debeljuh, Costache
Rezerve: Sandomierski, Susic, Vinicius, Hoban, Itu, Chipciu, Păun, Omrani, Rondon
Știrea inițială
CFR Cluj și FCSB au pierdut contra Craiovei în ultimele 2 etape și se părea că se va duce o luptă în 3 pentru câștigarea titlului în Liga 1. Oltenii însă au risipit agoniseala din ultimele runde și au pierdut aseară la Clinceni, fiind greu de crezut că se vor mai putea implica în lupta pentru trofeu.
Ardelenii sunt mai bine plasați în acest moment, având 2 puncte avans în fruntea ierarhiei, atfel că presiunea mai mare este pe umerii bucureștenilor. O eventuală victorie a clujenilor ar mări ecartul la 5 puncte, cu 5 etape înainte de final, unul care va fi aproape imposibil de surmontat pentru echipa lui Toni Petrea.

FCSB - CFR Cluj | Bucureștenii au palmares pozitiv

Cele două formații și-au împărțit punctele în sezonul regulat: CFR s-a impus în Gruia cu 2-0, iar FCSB a câștigat cu 3-0 în retur.
FCSB are palmares pozitiv în duelurile directe all-time din Liga 1: bucureștenii au câștigat de 22 de ori contra CFR-ului și au pierdut de numai 16 ori, în timp ce alte 22 de partide s-au terminat la egalitate. În cele 30 de meciuri în care FCSB a fost gazdă, CFR a câștigat numai de 5 ori.
Partida se va juca la Giurgiu și va fi condusă la centru de arbitrul Radu Petrescu. Decizia CCA a stârnit multe controverse, deoarece Petrescu este din București, dar aceasta a venit ca urmare a faptului că cei mai bine cotați arbitri români la ora actuală, Ovidiu Hațegan și Istvan Kovacs, au fost contestați de cele 2 echipe. CFR chiar a depus un memoriu împotriva lui Hațegan, pe care l-a acuzat că a dezavantajat echipa ardelenaă în mai multe rânduri.

FCSB - CFR Cluj | Edi Iordănescu i-a lăudat pe "roș albaștri"

La conferința de presă premergătoare partidei, Edi Iordănescu și-a avertizat jucătorii că trebuie să facă un meci aproape perfect pentru a se impune. De asemenea, a lăudat calitatea celor de la FCSB, spunând că echipa bucureșteană nu trebuie judecată după ultimele 2 rezultate.

"Și noi am pierdut contra Craiovei, a fost și o frustrare mare pentru că am considerat că nu meritam să pierdem. Dar am avut o reacție bună la meciul cu Botoșani. Suntem conștienți că FCSB a dominat competiția și, chiar dacă în ultimele meciuri nu au fost rezultate pozitive pentru FCSB, e o echipă foarte valoroasă. Are jucători care în orice moment pot pune probleme.

Va fi un derby între două echipe valoroase. Trebuie să facem un joc aproape perfect pentru a avea un rezultat pozitiv. Indiferent de rezultat, lupta pentru titlu merge înainte. Va fi o luptă în trei. Suntem multe puncte puse în joc. Lupta merge înainte pentru ambele echipe.", a declarat antrenorul clujenilor.

Partida FCSB - CFR Cluj va ]începe la ora 20:30 și va pute fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul eurosport.ro.

Steaua, un singur pas în drumul spre Liga 2. Penalty incredibil primit de roș-albaștri în baraj