Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat Cupa României! Covăsnenii, primul trofeu din istorie

Actualizat 19/05/2022 la 22:27 GMT+3

Sepsi Sfântu Gheorghe a câștigat dinala Cupei României contra celor de la FC Voluntari, scor 2-0. Ambele goluri ale covăsnenilor au fost marcate de Marius Ștefănescu în prima repriză., în timp ce ilfovenii au punctat în prelungiri, Dumitrescut înscriindu-și în proprie poartă.

Sepsi - FC Voluntari 2-0 (finala Cupei României)

UPDATE | Sepsi - FC Voluntari 2-0 (final)
Sepsi Sfântu Gheorghe a cucerit primul său trofeu din istorie. Echipa lui Cristiano Bergodi a făcut un meci perfect împotriva celor de la FC Voluntari în finala Cupei României și s-a impus cu 2-0.
Meciul a fost tranșat în prima repriză, când Marius Ștefănescu a înscris ambele goluri. Aflat în zi de grație, atacantul covăsnenilor a reușit o execuție fabuloasă la golul doi, trimițând un trasor în vinclu de la aproximativ 25 de metri. FC Voluntari a încercat să revină în meci și a avut câteva șanse, dar au reușit să ajungă pe tabelă abia în ultimul minut al preliungirilor, când Dumitrescu și-a marcat în proprie poartă. A fost prea târziu pentru echipa lui Ciobotariu, dar în final a câștigat echipa mai bună.
Așadar, Sepsi Sfântu Gheorghe reușște să pună mâna pe trofeul Cupei României la a doua încercare, după ce în 2020 a pierdut finala cu FCSB (0-1). Acest succes garantează prezența echipei lui Bergodi în Conference League, iar la barajul pentru ultimul loc de cupă europeană se vor duela CSU Craiova și FC Botoșani.
Această seară va fi una de neuitat și pentru Cristiano Bergodi, care este la primul său trofeu important al carierei. Italianul mai avea în palmares o Supercupă, obținută cu Rapid, în 2007.
UPDATE | Sepsi - FC Voluntari 2-0: Marius Ștefănescu reușește dubla în minutul 38, cu un șut fenomenal, în vinclu, de la aproximativ 25 de metri.
UPDATE | Sepsi - FC Voluntari 1-0: Marius Ștefănescu a descis scorul pentru covăsneni în minutul 22.
UPDATE | A început partida de pe Stadionul Giulești!
UPDATE | Echipele de start
  • Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bălașa, Mitrea, Dumitrescu - Păun, Gonzales, Aganovic - Bărbuț, Tudorie, Ștefănescu
  • FC Voluntari: Popa - Ciobotariu, Tamaș, Armaș - Ricardinho, Rață, Droppa, Helder, Briceag - Nemec, Lopes
Știrea inițială
FC Voluntari și Sepsi Sf. Gheorghe, care își vor disputa Cupa României la fotbal, în această seară, de la ora 20:30, pe Stadionul Rapid-Giulești din București, se află la a doua lor finală în competiție.
FC Voluntari, echipă înființată în 2010, a câștigat Cupa României în 2017, în timp ce Sepsi, înființată în 2011, a jucat o finală în 2020.
Până în finala de joi, Sepsi Sf. Gheorghe a trecut de Farul Constanța cu 1-0 (16-imi), de FC U Craiova cu 1-0 (optimi), de Chindia Târgoviște cu 2-1 (sferturi) și de Universitatea Craiova, cu 2-1 (acasă) și 1-0 (în deplasare), în semifinale.
FC Voluntari a învins-o pe Șomuz Fălticeni cu 4-1 (16-imi), a dispus cu 3-0 (la masa verde) de FCSB (optimi), a câștigat cu 1-0 cu FC Buzău (sferturi), iar în semifinale a trecut de FC Argeș, după 2-0 (acasă) și 1-0 (în deplasare).
În acest sezon al Ligii I, FC Voluntari a câștigat ambele meciuri directe cu Sepsi OSK, 2-1 la Sfântu Gheorghe și 3-1 acasă.
Finala Cupei României va fi arbitrată de Sebastian Colțescu (București), arbitri asistenți vor fi Mircea Grigoriu (București) și Sebastian Gheorghe (Suceava), iar al patrulea oficial a fost desemnat George Găman (Craiova). Observator pentru arbitri va fi Irina Mîrț (București), iar observator federal Octavian Goga (Brașov).
Sebastian Colțescu a mai arbitrat o finală de Cupa României, în 2020, când FCSB o învingea cu 1-0 pe Sepsi OSK, la Ploiești.

• Sezonul 2013/14: Astra Giurgiu 0-0 Steaua București (4-2 după loviturile de departajare)
  • Sezonul 2014/15: Steaua București 3-0 Universitatea Cluj
  • Sezonul 2015/16: CFR Cluj 0-0 Dinamo București (2-2 după prelungiri, 5-4 după loviturile de departajare)
  • Sezonul 2016/17: FC Voluntari 0-0 Astra Giurgiu (1-1 după prelungiri, 5-3 după loviturile de departajare)
  • Sezonul 2017/18: Universitatea Craiova 2-0 FC Hermannstadt
  • Sezonul 2018/19: FC Viitorul Constanța 0-0 Astra Giurgiu (2-1 după prelungiri)
  • Sezonul 2019/20: FCSB 1-0 Sepsi Sf. Gheorghe
  • Sezonul 2020/21: Universitatea Craiova 0-0 Astra Giurgiu (3-2 după prelungiri)