Povestea frumoasă a lui PAOK se oprește în sferturi. Răzvan Lucescu, eliminat din Conference League

Maria Olteanu

Actualizat 19/04/2024 la 00:57 GMT+3

PAOK Salonic, echipa pregătiă de Răzvan Lucescu, s-a oprit în sferturile de finală ale Conference League, după ce a fost eliminată de Club Brugge cu scorul 0-3 la general, cedând și manșa retur, din Grecia, după înfrângerea de acum o săptămână.

PAOK-Brujas.

PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu, a fost în această seară eliminată din sferturile de finală ale Conference League, chiar dacă grecii sperau să întoarcă scorul din prima manșă.
În tur, în Belgia, Brugge s-a impus la limită, 1-0, dar formația lui Lucescu avea de partea ei terenul propriu pentru o remontada, așa cum făcuse și în faza anterioară a competiției.
De această dată scenariul favorit nu s-a mai repetat, iar PAOK a clacat și în fața propriilor fani, la capătul unei prime reprize de coșmar, care a încheiat calculele calificării.
Brugge, cu avantaj minim, a dat lovitura și în Grecia, obținând biletele pentru semifinalele celei de-a treia competiții din punct de vedere valoric din Europa.
Dubla semnată de Ferran Jutgla, fostul jucător al Barcelonei, a fost decisivă, iar PAOK nu mai continuă visul european, chiar dacă Răzvan Lucescu afirma înaintea meciului că obiectivul echipei sale este să acceadă în careul de ași din Conference League.
În minutul 33, Ferran Jutgla l-a învins pe goalkeeper-ul grecilor, iar înainte de pauză tot el a fost cel care a dus scorul la 2-0, securizând în mare succesul formației sale.
În repriza secundă nu s-a mai întâmplat nimic, iar PAOK a fost eliminată cu scorul 0-3 la general, după un sezon european extrem de bun.

Club Brugge
  • Titulari: Jackers - Skoras, Sabbe, Ordonez, Balanta, Meijer - Vetlesen, Vanaken, Onyedika - Nusa, Jutgla
  • Rezerve: Bursik, Boyata, Homma, Odoi, Seys, Spileers, Talbi, Zinckernagel
  • Antrenor: Nicky Hayen