Până și danezii s-au revoltat când au văzut că o franțuzoaică n-a prins echipa ideală a Mondialului: "E scandalos"

Nicu Savin

Publicat 18/12/2023 la 20:30 GMT+2

Campionatul Mondial de handbal s-a terminat duminică seara cu victoria Franței în finala cu Norvegia, scor 31-28. Imediat după meci, IHF a anunțat și echipa ideală, dar și celelalte premii individuale de la turneul final. Campioana a avut 3 reprezentante în cel mai bun "7", dar pe mulți specialiști i-a surprins omiterea Paulettei Foppa, pivotul care a făcut un turneu excelent.

Pauletta Foppa (Franța - Norvegia 31-28, finala Campionatului Mondial de handbal feminin 2023)

Campionatul Mondial de handbal feminin a fost câștigat de Franța, care a învins Norvegia în marea finală, scor 31-28. Naționala legendarului Olivier Krumbholz a făcut un turneu perfect de la un capăt la altul și și-a adjudecat al 3-lea titlu din istorie, apropiindu-se la o singură lungime distanță de Norvegia și Rusia în ierarhia all-time.
Imediat după ultimul act, IHF a anunțat lista laureatelor ediției din acest an. MVP-ul turneului a fost Henny Reistad, care a dus Norvegia în finală cu o prestație stelară în semifinale cu Danemarca (15 goluri), iar titlul de golgheter i-a revenit Marketei Jerabkova (Cehia - 63 de goluri). Așa cum era normal, campioana mondială a avut cele mai multe reprezentante în echipa ideală (3), dar există specialiști care cred că o altă jucătoare a Franței nu ar fi trebuit să lipsească din cel mai bun "7".

Campionatul Mondial de handbal | Experții danezi nu-și explică cum Pauletta Foppa nu a prins echipa turneului

În euforia victoriei, francezii nu au mai ținut cont de acest aspect, dar experții din Danemarca s-au declarat revoltați că Pauletta Foppa nu a prins echipa turneului. Pivotul de la Brest a făcut un Mondial excelent, în special în apărare, iar evoluția sa din finală a fost de asemenea la înălțime. Totuși, suedeza Linn Blohm a fost desemnată cel mai bun pivot, ceea ce l-a deranjat la maxim pe Bent Nyegaard, unul dintre cei mai respectați specialiști din Danemarca.
"La revedere! Este scandalos! Foppaa fost cel mai bun pivot al turneului. A făcut parte din cea mai bună linie de atac a turneului. Sunt total șocat de faptul că ei pot alcătui o echipă All Star și să nu o includă. Este pricepută la ambele faze. Este una dintre puținele care pot să stea atât de bine defensiv și să fie utilă și în atac. Anterior, era puțin prea violentă și a primit prea multe expulzări. Ea a lăsat asta deoparte. Este minunat de urmărit pentru că este atât de agilă și de pricepută tactic.
Au fost două sau trei situații în finală în care Foppa a fost ținută evident și în care s-a descurcat excelent printr-o jumătate de rotație spre dreapta. Nu am văzut niciun alt pivot făcând asta. Este la un nivel îngrozitor de ridicat.Este foarte, foarte surprinzător că Foppa nu a prins echipa turneului", a spus Nyegaard pentru TV2 Sport, televiziunea care a produs meciurile în Danemarca.
7-le ideal de la Mondialul de handbal
  • Portar: Laura Glauser (Franța)
  • Extremă dreapta: Nathalie Hagman (Suedia)
  • Inter dreapta: Louise Burgaard (Danemarca)
  • Centru: Stine Bredal Oftedal (Norvegia)
  • Inter stânga: Estelle Nze Minko (Franța)
  • Extremă stânga: Chloe Valentini (Franța)
  • Pivot: Linn Blohm (Suedia)
Alte distincții acordate la CM de handbal
  • MVP: Henny Reistad (Norvegia)
  • Golgheterul turneului: Marketa Jerabkova (Cehia)
  • Cea mai bună tânără jucătoare: Viola Leuchter (Germania)