David Popovici a făcut senzație la Campionatele Mondiale de la Budapesta. Românul de 17 ani a câștigat entuziasmant aurul în probele de 100 și 200 m liber, devenind abia al doilea om din istorie care izbutește această dublă la o singură ediție (după Jim Montgomery, în 1973, la Belgrad).
România a mai fost reprezentată de Robert Glință, dar acesta nu a reușit să obțină vreo medalie. A fost destul aproape la 50 m spate, dar a terminat pe locul 5. La 100 m spate a fost pe locul 8 în finală. Astfel, cele două medalii cucerite de David Popovici au fost singurele obținute de delegația noastră, dar acest lucru a fost suficient pentru ca România să termine pe locul 11 în clasamentul pe medalii.

22 de națiuni au obținut medalii la Budapesta, SUA câștigând detașat clasamentul. Americanii au cucerit în total 45 de medalii (17 de aur), de 3 ori mai multe decât Italia, care a terminat pe locul doi, cu 15 medalii (7 de aur). Pe locul 3 s-a clasat Australia, care a cucerit mai multe medalii decât Italia (17), dar a avut numai 6 de aur.
  • 21. Spania / Africa de Sud - 0 aur - 0 argint - 1 bronz
După ultimele finale, organizatorii au desemnat și cei mai buni sportivi de la această ediție. La feminin a fost aleasă Katie Ledecky, americanca ce a cucerit 4 medalii de aur: la 400, 800, 1500 m liber și cu ștafeta de 4 x 200 m liber. Ledecky a intrat definitiv în istoria natației, devenind primul sportiv din istorie, bărbat sau femeie, care ia aurul la 5 ediții consecutive în aceeași probă (800 m liber).
Leon Marchand a fost ales cel mai bun înătător. La fel ca David Popovici, noua senzație a înotului din Franța a câștigat aurul la 200 și 400 m mixt, dar a luat și un argint, la 200 m fluture.
David Popovici, amintire specială cu Robert Glință, din 2016: "Mie mi-a dat primul autograf"
26/06/2022 LA 20:58
David Popovici a dezvăluit care este cel mai mare vis al său! "La asta lucrăm în fiecare zi"
26/06/2022 LA 19:09