Istoria se repetă! David nu este primul! Lista celor care au câștigat semifinalele și nu au luat medalie

Maria Olteanu

Publicat 25/07/2023 la 18:16 GMT+3

David Popovici nu a reușit să își apere medalia de aur cucerită anul trecut la Campionatul Mondial și a terminat abia pe locul 4 finala de la 200 de metri liber. Chiar dacă a fost primul în semifinale, acesta nu a prins nicio medalie, lucru care s-a mai întâmplat și în alți ani, cu alți sportivi.

David Popovici

David Popovici s-a clasat al patrulea în finala probei de 200 m liber, disputată marţi în cadrul Campionatelor Mondiale 2023 de nataţie de la Fukuoka (Japonia). Popovici, campion mondial en-titre la 100 şi 200 m liber, a luat startul de pe culoarul patru şi a dominat clar primele trei lungimi de bazin (150 m), dar pe ultimii 50 de metri a pierdut inexplicabil din turaţie şi s-a clasat doar al patrulea cu timpul de 1 min 44 sec 90/100.
Înainte de ultimul act al probei de 200 de metri liber, campionul român s-a calificat în finală cu timpul de 1 min 44 sec 70/100, terminând primul în semifinale.
Ținând cont de rezultatul obținut în semifinale, dar și de medalia cucerită anul trecut, David pornea favorit. A fost primul pe trei lungimi de bazin, dar a pierdut avansul pe final.
David Popovici nu este primul din istorie care a intrat cu cel mai bun timp după semifinale, dar care nu a reușit să obțină medalie în proba de 200 de metri liber.
Lista celor mai buni înotători din semifinale care nu au luat aurul la Mondiale:
  • Clyde Lewis - 2019 (a terminat finala pe 7)
  • Kurt Krumpholtz - 1973 (2)
Lista celor care au obținut cei mai buni timpi în semifinale și au reușit să câștige aurul:
  • 1978 - Bill Forrester
Până în anul 1998 (inclusiv) erau doar serii și finală, fără semifinale.

Aurul a ajuns la Matthew Richards (1:44:30), Marea Britanie scriind istorie, în contextul în care argintul a mers la un alt reprezentat al lor - Tom Dean (1:44:32). Sud-coreeanul Sunwoo Hwang a încheiat podiumul (1:44:42), David Popovici, fiind următorul, pe locul al patrulea (1:44:90), evoluând mai slab decât a făcut-o în semifinale.
Kyle Sockwell, un fost înotător american și actual specialist în lumea înotului, a reacționat imediat după cursa făcută de David Popovici în finala probei de 200 de metri liber: "Surpriză de proporții în proba masculine de 200 de metri liber! Se părea că Popovici a sărit pe primii 25 de metri de parcă ar fi fost în proba de 100 de metri liber și a plătit prețul pe ultimii 30 de metri, dar este prima dată când pare muritor în... ei bine, în toată cariera lui, de fapt", a fost reacția lui Sockwell.
Odată podiumul la 200 de metri liber ratat, Popovici își va canaliza acum toată energia spre cea mai strălucitoare medalie și la 100 metri liber. Marele său rival în proba regină ar trebui să fie Kyle Chalmers, care a terminat primul la naționalele din Australia cu un timp excelent: 47,44 secunde (al doilea cel mai bun al anului). Seriile pentru proba de 100 de metri liber sunt programate pe 26 iulie.