Carlos Alcaraz, neafectat după ce a devenit lider în clasamentul ATP! "Nu am simțit nicio presiune"

Bianca Dumitru

Publicat 19/09/2022 la 10:27 GMT+3

Carlos Alcaraz a câștigat duminică primul meci în calitate de lider ATP. După ce a calificat Spania în faza finală a Cupei Davis, ibericul a vorbit despre presiunea de a fi pe locul 1 mondial și despre obiectivul său până la sfârșitul anului.

Carlos Alcaraz

Carlos Alcaraz a obținut duminică o victorie cu greutate în Cupa Davis, la Valencia. Ibericul l-a învins pe Soonwoo Kwon, cu scorul de 6-4, 7-6 (1), după o oră și 49 de minute de joc.
În urma primului său succes în calitate de număr 1 mondial, campionul de la US Open a calificat Spania în faza finală a Cupei Davis, care se va disputa peste câteva săptămâni la Malaga.
După duelul cu Kwon, Alcaraz a vorbit despre cum se simte la finalul primei săptămâni petrecute în fruntea clasamentului ATP. Tânărul sportiv a spus că nu a resimțit nicio presiune pentru faptul că este liderul mondial.
Carlitos a pus asta pe seama faptului că a jucat în fața propriilor suporteri, cu echipa Spaniei, spunând că abia așteaptă să vadă cum vor sta lucrurile atunci când va participa la un turneu individual.
"A fost o săptămână normală pentru mine. Am venit aici cu scopul de a da tot ce am mai bun pentru echipa Spaniei, știind că voi fi jucătorul numărul 1 din lume, dar fără să mă gândesc că tocmai câștigasem un Grand Slam.
Ceea ce mi-am dorit a fost să-mi dau 100% pentru a ajuta echipa, dar este adevărat că aceste realizări îți dau un plus de motivație și încredere pentru a face față fiecărei sesiuni de antrenament, deși la început nu eram atât de proaspăt fizic. Prima zi am jucat cu multă încredere, dar adversarul meu a fost mai bun. Astăzi am jucat din nou cu multă încredere și am reușit să câștig.
Aș spune că da (n.r. am resimțit presiune), dar nu am simțit asta. L-am auzit pe Medvedev spunând că a simțit presiunea de a fi numărul 1, că a crezut că va fi mai ușor.
În cazul meu, poate pentru că am jucat la Cupa Davis și am avut căldura tuturor oamenilor în spate, nu am jucat singur, așa că mi s-a părut mai ușor. Vom vedea la un turneu individual, când voi fi singur pe teren, cum fac față acestei presiuni", a declarat Carlos Alcaraz, citat de Punto de Break.

În plus, campionul de la Flushing Meadows a dezvăluit și care este obiectivul său din finalul acestui sezon, precizând că visează la o victorie în Turneul Campionilor și la menținerea pe locul 1 ATP.
"Acum mai am câteva turnee până la sfârșitul sezonului, dar este clar că unul dintre marile mele obiective este să câștig ATP Finals și, de asemenea, Cupa Davis.
Ar fi bine să închei anul ca numărul 1 în lume. Odată ce am ajuns atât de departe, intenția mea este să lucrez pentru a rămâne aici sus cât mai mult posibil", a adăugat Alcaraz.
Turneul Campionilor va avea loc în perioada 13-20 noiembrie, la Torino.
Laver Cup, ultimul turneu din cariera marelui Roger Federer, este în direct în perioada 23-26 septembrie, pe Eurosport și Eurosport Player.