Simona Halep e față în față cu istoria, la Wimbledon 2022. Sportiva noastră a ajuns la 12 succese la rând la All Enlgand Club. După succesul din 2019, constănțeanca nu a mai jucat până în acest an la Londra. Turneul din 2020 a fost anulat din cauza pandemiei de COVID-19, iar în 2021 o accidentare a stat între Simo și visul de a-și apărat titlul.
Dintre aceste 12 victorii la rând la Wimbledon, ultimele 10 succese au venit pentru Halep în minimum de seturi. Mihaela Buzărnescu a fost ultima - în turul secund din 2019 - care îi lua set Simonei la All England Club. Din acest punct de vedere, un succes cu Rybakina, azi, în semifinale, ar însemna egalarea recordului de victorii la rând fără set pierdut la Wimbledon, în competiția feminină.
Borna de 11 meciuri câștigate consecutiv fără a pierde set îi aparține Serenei Williams, învingătoare de nu mai puțin de 7 ori la Londra. Seria de 20 de succese la rând a reușit-o în perioada 2015-2018, dar cele 11 victorii la rând fără set pierdut le-a "bifat" în startul carierei (2002-2003). Astfel, Serena câștiga primul său titlu la Wimbledon fără a pierde set (2002), pentru ca anul următor să ajungă până în sferturi fără a ceda vreo manșă. Acolo, Capriati i-a luat primul set, dar Serena a revenit în meci și apoi a câștigat și competiția, după ce în semifinale și finală a trecut de Justine Henin și de sora sa, Venus.
Wimbledon
Rybakina a dezvăluit cine e tenismenul preferat, dintre Federer, Nadal și Djokovic! Cine o inspiră
15/07/2022 LA 13:02

Simona Halep, la a 6-a semifinală în 2022

Simona Halep a fost de departe cea mai consistentă jucătoare din ultimul deceniu, în tenisul feminin, iar acest lucru a fost demonstrat încă o dată și în acest sezon.
Scăpată de accidentările care au chinuit-o anul trecut, sportiva noastră se află la a 6-a semifinală de turneu, în 2022. Doar liderul autoritar al clasamentului WTA, Iga Swiatek, a ajuns de mai multe ori în "careul de ași" la turnee (8).
Trebuie spus totuși că românca nu a reușit să treacă în aceste 6 încercări decât o dată în ultimul act, chiar în debutul anului, la Melbourne Summer Set 1, când a bifat al 23-lea titlu al carierei.
Rezultatele Simonei Halep în semifinalele din 2022:
  • Melbourne: 6-3, 6-2 (cu Qinwen Zheng);
  • Dubai: 6-2, 6-7(0), 0-6 (cu Jelena Ostapenko);
  • Indian Wells: 6-7(6), 4-6 (cu Iga Swiatek);
  • Birmingham: 3-6, 6-2, 4-6 (cu Beatriz Haddad Maia);
  • Bad Homburg: trebuia să joace împotriva Biancăi Andreescu, dar s-a retras din cauza unei accidentări la gât.
Duelul Simona Halep - Elena Rybakina, din semifinalele Wimbledon, este în direct azi, în jurul orei 17:00, pe Eurosport și Eurosport Player.
Wimbledon
Incredibil! De ce nu s-a uitat Ash Barty la finalele de la Wimbledon, unde era campioană en-titre
15/07/2022 LA 12:09
Wimbledon
Incredibil ce a făcut Rybakina, jucătoare născută la Moscova, cu banii câștigați la Wimbledon
15/07/2022 LA 06:24