Nick Kyrgios a câștigat dramatic partida cu Stefanos Tsitsipas, cu 7-6 în setul patru (9-7 în tiebreak). Australianul a obținut o victorie mare, în urma unui meci cu incidente. Cum a arătat strângerea de mână de la final:
UPDATE | A fost tensiune pe final și la meciul Nadal - Sonego. Spaniolul s-a impus cu 6-4 în setul trei și este în optimi. Rafa ar fi fost deranjat de țipetele italianului. La final de joc, cei doi au avut unele discuții la fileu. Spaniolul l-a chemat la fileu și la scorul de 4-4.
National Bank Open
Simona Halep a primit o veste uriașă! Anunțul de ultimă oră făcut de Patrick Mouratoglou
UPDATE | Meciul Nadal - Sonego s-a întrerupt la 2-0 la seturi și 4-2 pentru a fi tras acoperișul pe Central. Același lucru se întâmplă și la Tsitsipas - Kyrgios. Australianul mai are nevoie de două game-uri pentru a câștiga un joc exploziv, scorul fiind 4-4 în setul 4.
UPDATE | Nick Kyrgios are 2-1 la seturi, după ce s-a impus în a treia manșă cu 6-3. Tenisunea este maximă în teren între cei doi jucători. Publicul a trecut de partea australianului.
Tsitsipas s-a plâns că Kyrgios monopolizează spațiile pentru prosoape. "Ce culoare este al meu? Domnul de aici a ocupat jumătate din ele."
UPDATE | Nadal face un meci solid pe Central. A cedat un singur game din primele 10 cu Sonego, scor 6-1, 3-0. În schimb, Tsitsipas și Kyrgios sunt la egalitate după primele două seturi, 7-6, 4-6.
După ce a câștigat al doilea set, Kyrgios a spus că vrea ca Tsitsipas să fie descalificat pentru că trimis o minge în tribună și a lovit pe cineva. Tsitsipas a primit un avertisment de încălcare a codului. Kyrgios a chemat supervizorul și i-a transmis că îi vrea pe toți de față, după cum a relatat juralistul Ben Rothenberg.
UPDATE | La simplu se mai joacă în această seară două jocuri, Rafael Nadal - Lorenzo Sonego, în direct pe Eurosport 2, și Stefanos Tsitsipas - Nick Kyrgios, pe Eurosport 1. Ambele partide sunt în plină desfășurare.
UPDATE | Jessica Pegula, cap de serie nr. 8, a fost eliminată de Petra Martic în două seturi, cu 6-2, 7-6. Din primii 10 capi de serie au mai rămas doar două jucătoare în competiție, Paula Badosa, care a învins-o tot în această seară pe Petra Kvitova, cu 7-5, 7-6, și Ons Jabeur.
UPDATE | Iga Swiatek s-a oprit la 37 de victorii consecutive în circuit. Liderul mondial a făcut un meci slab în fața lui Alize Cornet, care s-a impus în două seturi, scor 6-4, 6-2.
Înfrângerea Igăi Swiatek a fost de departe cea mai mare supriză a turneului, dar astăzi a mai avut loc un rezultat neașteptat. Jessica Pegula (9 WTA) a pierdut în două seturi în fața croatei Petra Martic, scor 2-6, 6-7 (5). Martic va juca în optimi cu Elena Rybakina, care a învins-o pe Qinwen Zheng cu 7-6 (4), 7-5.
UPDATE | Simona Halep nu a avut nicio emoție cu Magdalena Frech, pe care a învins-o cu 6-4, 6-1, după numai o oră și 8 minute de joc. Astfel, românca a avansat în optimile de finală, unde va da peste Petra Kvitova sau Paula Badosa, care se înfruntă de la această oră pe terenul central.
UPDATE | Amanda Anisimova a câștigat duelul american cu Cori Gauff și s-a calificat în oprimile de finală. Gauff a câștigat la tie-break primul set, dar apoi Anismova a jucat un tenis excelent și a mai cedat numai 3 game-uri. Pentru un loc în sferturi, americanca va juca cu Harmony Tan, una dintre marile suprize ale acestei ediții.
UPDATE | Australianul Jason Kubler își continuă săptămâna de vis de la Wimbledon. Acesta l-a învins în 5 seturi pe americanul Jack Sock, scor 6-2, 4-6, 5-7, 7-6 (4), 6-3, după mai bine de 4 ore de joc. În turul următor, Kubler va juca cu Alex Molcan sau Taylor Fritz.
Alte rezultate de pe tabloul masculin:
  • Taylor Fritz - Alex Molcan 6-4, 6-1, 7-6 (3)
  • Botic Van de Zandschulp - Richard Gasquet 7-5, 2-6, 7-6 (7), 6-1
  • Brandon Nakashima - Daniel Elahi Galan Riveros 6-4, 6-4, 6-1
UPDATE | Cristian Garin s-a calificat fără probleme în optimile de finală, după ce a trecut de Jenson Brooksby, scor 6-2, 6-3, 1-6, 6-4. Astfel, chilianul și-a egalat performanța de anul trecut de la All England Club, când s-a oprit însă în turul 4, fiind învins de Novak Djokovic. De această dată va avea șanse mai bune să ajungă în sferturi, urmând să dea piept cu învingătorul disputei Alex De Minaur - Liam Broady.
UPDATE | Ajla Tomljanovic a revenit de la 0-1 la seturi și a învins-o pe Barbora Krejcikova, scor 2-6, 6-4, 6-3, obținâdn biletele pentru optimile de finală, acolo und e o va întâlni pe Iga Swiatek sau Alize Cornet. Australianca este așadar la un meci distanță de a repeta performanța de anul trecut de la Wimbledon, când a ajuns până în sferturile de finală.
UPDATE | Harmony Tan, jucătoarea care a eliminat-o pe Serena Williams în primul tur, își continuă săptămâna de vis la Wimbledon. Franțuzoaica s-a calificat în optimi, după ce a trecut categoric de reprezentanta gazdelor, Katie Boulter, scor 6-1, 6-1.
UPDATE | Au început primele dueluri ale zilei. În acest moment se joacă 4 partide, două la masculin și două la feminin:
  • Christian Garin - Jenson Brooksby (Eurosport 1)
  • Jack Sock - Jason Kubler
  • Harmony Tan - Katie Boulter
  • Ajla Tomljanovic - Barbora Krejcikova (Eurosport 2)
Știrea inițială
Astăzi se vor definitiva tablourile optimilor de finală de la Wimbledon 2022. Ieri, pe tabloul masculin nu am avut parte de surprize, Djokovic, Alcaraz, Sinner sau Norrie avansând fără probleme mai departe. La feminin, Ons Jabeur și Jelena Ostapenko par cele mai bune jucătoare de pe jumătatea inferioară, mai ales că Maria Sakkari a părăsit și ea competiția.
Prima jumătate de pe tabloul feminin este una mult mai puternică, iar astăzi vor intra în scenă Simona Halep și Iga Swiatek , dar vom avea parte și de un super duel între Paula Badosa și Petra Kvitova. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată în carieră, în startul anului, la Australian Open. Kvitova a câștigat atunci cu 7-5, 7-5, în turul doi. Deși iberica este pe locul 4 WTA, cehoaica are avantajul experienței pe iarbă, ea fiind singura jucătoare rămasă în competiție care se poate mândri cu două titluri la Wimbledon.
Simona Halep are un meci la îndemână cu Magdalena Frech, iar specialiștii nu îi dau nicio șansă polonezei de pe locul 92 WTA. Halep și Frech s-au mai întâlnit până acum de două ori în circuit, iar românca o conduce cu 2-0. Chiar anul acesta a întâlnit-o Simona Halep pe Frech, în turul 1 la Australian Open, acolo unde s-a impus cu scorul de 6-4, 6-3. Anterior, ele s-au mai confruntat în 2020 la Praga, turneu pe care Simona l-a câștigat. Românca s-a impus în faza sferturilor de finală cu scorul de 6-2, 6-0.
Iga Swiatek a arătat slăbiciuni serioase în turul precedent, când a avut nevoie de set decisiv pentru a trece de Lesley Pattinama Kerkhove (138 WTA). Liderul mondial a supraviețuit totuși și a obținut a 37-a victorie consecutivă în circuit. Poloneza pornește cu prima șansă în duelul de zi cu Aliza Cornet. Franțuzoaica este încrezătoare că o poate învinge pe Swiatek, iar faptul că va fi primul duel direct poate reprezenta o problemă pentru cea mai bună jucătoare a lumii, care nu știe la ce să se aștepte.
Un al meci tare de pe tabloul feminin este cel din Cori Gauff și Amanda Anismova. Cele două americance nu s-au mai întâlnit niciodată pe iarbă. Singurl meci direct a avut loc în 2021, la Parma, pe zgură, Gauff impunându-se atunci clar în două seturi. Stilurile ofensive propuse Gauff și Anismova creeză premisele unui duel extrem de spectaculos.

Wimbledon 2022 | Rafa Nadal, un nou test dificil la All England Club! Kyrgios - Tsitsipas, meciul zilei

Rafa Nadal a început "șchiopătând" la Wimbledon, pierzând set în confruntările cu Cerundolo și Berankis din primele două tururi. Ibericul nu a arătat probleme fizice, dar revenirea pe iarbă după o pauză îndelungată i-a pus serioase probleme, jocul său fiind în rare momente la nivelul obișnuit.
Astăzi, "Matadorul" îl va înfrunta pe italianul Lorenzo Sonego (54 ATP), un jucător care a demonstrat în dese rânduri că într-o zi bună poate bate pe oricine. Cei doi jucători nu s-au mai duelat până acum în circuit, astfel că partida este deschisă oricărui rezultat, deși Nadal pleacă totuși cu prima șansă, având o experiență mai vastă la un asemenea nivel.
De departe, meciul zilei este cel dintre Nick Kyrgios și Stefanos Tsitsipas. Ambii jucători au ambiții mari la acest turneu, dar sorții au decis ca ei să se întâlnească foarte devreme, în turul 3. Australianul a avut mari emoții în primul tur, trecând greu de Paul Jubb (3-2 la seturi), dar apoi a făcut un meci perfect în fața lui Filip Krajinovic, pe care l-a învins în minim de seturi. De partea cealaltă, Tsitsipas a început și el osciland, cedând un set în duelul din prima rundă în fața necunoscutului Alexander Ritschard (188 ATP), dar apoi și-a reglat jocul și a trecut fără probleme de australianul Jordan Thompson, în 3 seturi.
Kyrgios și Tsitsipas s-au întâlnit recent pe iarbă, la Halle, australianul câștigând cu 2-1 la seturi, după ce grecul luase prima manșă. De altfel, Kyrgios are 3-0 la meciurile directe cu al 5-lea jucător al lumii în meciurile din circuit. Singurul succes al grecului a venit la Laver Cup 2021, o competiție cu un caracter amical.
Așadar, fanii tenisului vor avea parte de o zi plină de spectacol la Wimbledon. Cele mai importante partide ale zilei, în frunte cu meciul Simonei Halep, vor fi în direct pe Eurosport 1 și Eurosport 2. Pe Eurosport Player sunt transmise absolut toate duelurile de la All England Club, inclusiv meciurile de dublu sau dublu mixt.
Turneul de la Wimbledon se desfășoară în perioada 27 iunie - 10 iulie 2022 și va fi în direct și în exclusivitate pentru România pe canalele Eurosport și pe Eurosport Player.
Marele Andy Roddick a prefațat duelul Halep–Gauff, de la Toronto: "Doar așa o poate răni pe Simona"
Simona Halep – Coco Gauff, LIVE TEXT în sferturi la Toronto, de la ora 20. Lupta pentru semifinale