Tottenham, Milan și Rangers, calificate în playoff-ul Europa League! Toate rezultatele serii

Actualizat 25/09/2020 la 01:59 GMT+3

În această seară s-au aflat echipele calificate în playoff-ul UEFA Europa League. CFR Cluj a învins-o pe Djurgardens, în timp ce FCSB a pierdut în fața lui Slovan Liberec. Tottenham, AC Milan, Rangers, Wolfsburg și Sporting și-au respectat statutul de favorite și s-au calificat în faza următoare.

Astăzi se dispută 34 de partide din turul 3 preliminar din Europa League

Credit imagine: SID

CFR Cluj și FCSB au luptat pentru un loc în playoff-ul UEFA Europa League, însă numai formația ardeleană a reușit să-și îndeplinească obiectivul. Campioana României s-a impus pe terenul suedezilor de la Djurgardens, scor 1-0, grație golului lui Vinicius. De cealaltă parte, FCSB a resimțit problemele uriașe de lot - cauzate de focarul de Covid-19 - și a cedat în fața lui Slovan Liberec, scor 0-2.
În playoff, CFR va lupta pe teren propriu cu campioana Finlandei, KuPS, pe 1 octombrie, livetext pe Eurosport.ro.
În această seară au evoluat și nume uriașe din fotbalul european. Tottenham s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Shkendija, însă meciul n-a fost deloc simplu. Trupa lui Jose Mourinho a deschis scorul în minutul 5 și a fost egalată la începutul reprizei secunde.
Son a reușit să înscrie pentru 2-1 abia în minutul 70, iar Kane a stabilit scorul final în minutul 79, după o pasă oferită de același Son. În playoff, formația londoneză va juca împotriva lui Maccabi Haifa.

Milan, fără Ibrahimovic, și Rangers, cu Ianis Hagi, s-au calificat în playoff-ul Europa League

Fără Zlatan Ibrahimovic, infectat cu Covid-19, AC Milan s-a chinuit pe San Siro contra norvegienilor de la Bodo/Glimt. "Rossonerii" s-au văzut conduși după 15 minute, însă bucuria oaspeților a durat mai puțin de un minut. Calhanoglu a restabilit egalitatea în minutul 16, iar Colombo a adus în avantaj Milanul după un sfert de oră. La pauză s-a intrat cu 2-1, iar norvegienii sperau în continuare la un rezultat istoric.
Același Calhanoglu i-a mai liniștit pe fanii italieni în minutul 50, când a punctat din nou. Bodo/Glimt a marcat 5 minute mai târziu, iar speranțele nordicilor au crescut din nou. Spre dezamăgirea norvegienilor, meciul s-a încheiat 3-2. Milan s-a calificat în playoff, unde o va întâlni pe Rio Ave.
Rangers s-a calificat la pas în playoff, după 4-0 pe terenul lui Willem II. Cu Ianis Hagi integralist, formația pregătită de Steven Gerrard s-a distrat împotriva olandezilor. Tavernier, Kent și Helander (dublă) au marcat pentru Rangers și au calificat-o în faza următoare, unde vor lupta pentru un loc în grupe cu Galatasaray - echipa la care Gică Hagi a scris istorie.

Surpriza serii în Europa League! Klaksvik, din Feroe, s-a calificat după 6-1 cu Dinamo Tbilisi

Wolfsburg, Celtic și PSV sunt alte echipe puternice din Europa care s-au calificat în playoff. În același timp, au existat și surprize în turul 3 din UEFA Europa League. Cel mai neașteptat rezultat s-a înregistrat la meciul dintre Klaksvik (Insulele Feroe) și Dinamo Tbilisi (Georgia). Dinamo pornea ca favorită clară în duelul cu formația din Insulele Feroe, însă a avut parte de o surpriză uriașă.
Klaksvik s-a impus categoric, scor 6-1, și a bifat o performanță istorică, reușind să se califice în playoff-ul Europa League. Feroezii au înscris de 5 ori în repriza secundă, iar Klettskard a fost cel mai bun jucător de pe teren - cu 3 goluri în 13 minute. În playoff, micuța echipă din Insulele Feroe se va lupta cu scoțienii de la Dundalk.