LIVEBLOG Cupa României | Știm toate echipele calificate în sferturile de finală

Eurosport
DeEurosport

Actualizat 07/12/2023 la 22:48 GMT+2

Cupa României se apropie cu pași repezi de faza sferturilor de finală. Ultimele meciuri din faza grupelor sunt programate în aceste zile, printre cele mai tari dueluri ale etapei remarcându-se Universitatea Craiova - Farul Constanța, Dinamo - Oțelul Galați și FC U Craiova 1948 - FCSB.

Cupa României

Credit imagine: facebook

UPDATE: S-au terminat ultimele partide din faza grupelor în Cupa României. FCU Craiova a câștigat cu 2-0 acasă, cu FCSB, care este eliminată din competiție. În celălalt meci, Dinamo și Oțelul au remizat, 3-3, după o partidă cu multe răsturnări de situație. Mai departe, în competiție, s-au calificat cei de la FCU Craiova și cei de la Oțelul Galați.
  • 6. FC Bihor - 1 punct
UPDATE: În această seară mai sunt programate două partide din faza grupelor în Cupa României:
  • Dinamo - Oțelul Galați, ora 20:45
  • FC U Craiova 1948 - FCSB, ora 20:45
UPDATE: În prima parte a serii de joi s-au jucat cele trei partide din Grupa A, în urma cărora am aflat cele două formații calificate în faza sferturilor de finală.
Corvinul Hunedoara nu a avut emoții în partida cu Progresul Pecica și s-a impus categoric, scor 6-0, terminând Grupa A pe primul loc, cu maximum de puncte și un golaveraj 9-0.
Petrolul a remizat pe teren propriu cu Sepsi, scor 2-2, egal care nu a fost însă suficient pentru a ajunge în faza sferturilor de finală ale Cupei României. Ploieștenii au ratat calificarea în minutul 90+3, după ce Hermannstadt a dat lovitura în prelungiri la Chindia Târgoviște, cu un gol în al șaselea minut al timpului adițional. În urma acestor rezultate, sibienii merg ei în faza sferturilor de finală, Petrolul fiind eliminată din competiție.
  • 6. Progresul Pecica - 0 pct
UPDATE: În această seară s-au disputat meciurile din grupa B a Cupei României. 3 echipe aveau șanse să se califice în sferturi, depinzând de rezultatele din ultima etapă. Este vorba despre Universitatea Cluj, CFR Cluj și Rapid.
Singurul meci fără miză a fost cel dintre CSA Steaua și CSM Alexandria, în care roș-albaștrii s-au impus cu 3-2, fără a reuși să urce, însă, semnificativ în clasament.
"U" Cluj și-a asigurat locul în sferturile Cupei României după ce s-a impus cu 4-0 în fața celor de la FC Botoșani. Ianis Stoica, în minutele 5 și 60, Manu, dintr-un penalty transformat în minutul 35, și Fossati, în minutul 78, au fost marcatorii clujenilor.
În cealaltă partidă, CFR Cluj și Rapid au remizat, scor 0-0, și au terminat faza grupelor la egalitate de puncte, 5, în clasament. Echipa lui Andrea Mandorlini a făcut pasul spre faza următoare, grație numărului de goluri marcate (4 față de 3).
6. FC Botoșani - 0 pct
UPDATE: Primul meci al zilei din Cupa României a fost câștigat de SCM Zalău, care s-a impus cu 2-1 în fața celor de la FC Bihor. Aceasta a fost prima partidă din grupa C, care s-a disputat cu o zi înainte de duelurile dintre Dinamo - Oțelul Galați și FC U Craiova 1948 - FCSB, care vor decide echipele care vor merge mai departe în competiție.
Cosmin Meșter și Stefan Nikolic au fost marcatorii celor de la Zalău, în timp ce pentru bihoreni a înscris Florin Chitaș.
UPDATE: S-au încheiat toate cele trei partide ale serii din Cupa României, în urma cărora s-au stabilit primele formații calificate în sferturile de finală ale competiției. Universitatea Craiova a învins-o la scor pe Farul Constanța, scor 4-0, astfel că merge mai departe de pe primul loc al grupei D.
Alături de olteni, în faza următoare merg și cei de la FC Voluntari, care au remizat în deplasare cu UTA Arad. Gloria Buzău a obținut și ea un rezultat de egalitate în partida cu Tunari, care nu a ajutat-o însă în calculele calificării.
6. Farul Constanța - 0
UPDATE: Este pauză în cele trei meciuri ale serii din Cupa României, partide contând pentru Grupa D.
Scorurile pauzei:
  • CS Tunari - Gloria Buzău 1-0
  • Universitatea Craiova - Farul Constanța 1-0
La aceste scoruri, merg mai departe în sferturile de finală ale competiției Universitatea Craiova și FC Voluntari.
UPDATE: Au început cele trei meciuri ale serii de marți din ultima etapă a fazei grupelor în Cupa României. Capul de afiș se joacă la Craiova, între Universitatea și Farul.
Meciurile serii:
  • CS Tunari - Gloria Buzău, ora 19:00
  • Universitatea Craiova - Farul Constanța, ora 19:00
  • UTA Arad - FC Voluntari, ora 19:00
UPDATE: Cu câteva ore înainte de partida serii din Cupa României, Universitatea Craiova - Farul, oficialii olteni au anunțat că toți copiii au acces gratuit la acest joc, cadou de Moș Nicolae.
Știrea inițială
Cupa României, care se desfășoară după un format nou din sezonul anterior, revine în prim plan în această săptămână, cu meciurile din ultima etapă a fazei grupelor.
Cele 12 partide se vor desfășura pe parcursul următoarelor 3 zile, iar printre echipele care vor juca în cele mai interesante dueluri se numără FCSB, Dinamo și Universitatea Craiova.
În această seară, oltenii, care s-au impus în weekend în fața celor de la CFR Cluj, o vor înfrunta pe teren propriu pe campioana Farul, care este deja eliminată din Cupa României. Pentru echipa lui Ivaylo Petev este obligată să câștige pentru a face pasul spre următoarea fază a competiției.
FCSB, liderul din SuperLigă, va juca joi seară în deplasare pe terenul celor de la FC U Craiova, meciul fiind programat de la aceeași oră cu duelul Dinamo - Oțelul Galați. Cele două partide sunt extrem de importante pentru a decide echipele care se vor califica în sferturi din grupa C, FCSB, Oțelul și FC U Craiova fiind la egalitate în acest moment, cu 4 puncte.
Printre celelalte partide interesante din această etapă a competiției, se mai remarcă UTA Arad - FC Voluntari și Rapid - CFR Cluj. Programul complet este disponibil mai jos.