#BunișiRăi | Radiografia etapei a 7-a din Liga 1! Cine a impresionat și cine a dezamăgit

Publicat 31/08/2021 la 13:34 GMT+3

Luni seară s-a încheiat a șaptea etapă a Ligii 1. Eurosport.ro vă oferă astăzi radiografia rundei disputate în ultimele zile. Iată cine a impresionat și cine a dezamăgit.

UTA Arad

Credit imagine: facebook

După a șaptea etapă a Ligii 1, clasamentul a suferit câteva schimbări importante. Cei de la UTA Arad au urcat două poziții, până pe podiumul campionatului, în timp ce FCSB și Dinamo au picat două, respectiv trei locuri în clasament.
Rapid a avut parte de primul eșec al acestei stagiuni, în timp ce campioana României, CFR Cluj, și-a continuat seria perfectă de meciuri fără pas greșit.

#BUNIȘIRĂI | CINE A IMPRESIONAT ÎN ETAPA A 7-A

CFR Cluj - În ciuda scandalului care a avut loc săptămâna trecută, după eliminarea echipei din Europa League, campioana României își continuă seria victoriilor în Liga 1, ajungând la 7 succese consecutive. CFR a învins-o la scor pe FCSB, 4-1, înscriind în meciul de duminică seară tot atâtea goluri cât marcase în ultimele 4 partide din campionat. Echipa din Gruia și-a luat un avans considerabil în clasament și s-a remarcat drept prima formație care a înscris mai mult de 10 goluri în noua stagiune.
UTA Arad - Chiar dacă nu a reușit să câștige spectaculos în fața celor de la Gaz Metan Mediaș, echipa a obținut cele trei puncte puse în joc și a urcat până pe locul 3 în clasamentul Ligii 1, grație golului marcat luni seară de Miculescu. De altfel, jucătorii lui Lazslo Balint au ajuns la trei victorii consecutive, nefiind învinși în acest sezon decât de FC Botoșani (2-1).
Cristi Tănase - A înscris cele două goluri ale victoriei obținute de FC Argeș pe terenul lui Dinamo, ajutându-și echipa să câștige pentru a doua oară în acest sezon. Fotbalistul în vârstă de 34 de ani are 3 reușite în Liga 1 în primele 7 etape ale stagiunii, fiind depășit doar de Deian Sorescu și Jefte Betancor în topul golgheterilor.

#BUNIȘIRĂI | CINE A DEZAMĂGIT ÎN ETAPA A 7-A

FCSB - Roș-albaștrii nu au mai reușit să câștige de trei etape în Liga 1, ajungând cu doar 9 puncte pe locul 8 al clasamentului după 7 etape. Echipa lui Edi Iordănescu are în acest moment un lot de pluton, iar tehnicianul nu s-a ferit, după înfrângerea cu 4-1 în fața celor de la CFR Cluj, să spună că are nevoie de jucători. Clubul mizează pe mulți tineri, dar nu există vreun lider adevărat, iar transferul lui Olimpiu Moruțan la Galatasaray și accidentările lui Florinel Coman și Florin Tănase au șubrezit și mai tare echipa, care are nevoie să se pună cât mai repede pe picioare pentru a se putea apropia de CFR Cluj, care s-a distanțat la 12 puncte în fruntea clasamentului.
Claudiu Belu-Iordache - A încasat două cartonașe galbene în prima repriză a meciului cu Universitatea Craiova, lăsându-și echipa în inferioritate numerică din minutul 43. Oltenii au profitat de acest lucru, punând presiune pe apărarea Rapidului în partea a doua a duelului și reușind în ultimele minute să-l învingă de două ori pe Horațiu Moldovan. Giuleștenii au suferit, astfel, prima înfrângere din noul sezon, fiind acum la 5 puncte în spatele liderului din clasament, CFR Cluj.
Dominik Kovacic - Fundașul celor de la FC U Craiova a provocat, în partida cu Farul, un penalty în ultimele 10 minute de joc, după un fault asupra lui Chițu. În urma loviturii de la 11 metri, constănțenii au restabilit egalitatea pe tabelă, echipa lui Adrian Mutu scăpând victoria printre degete, după ce a condus pentru mai mult de o jumătate de oră. Meciul din a 7-a etapă a Ligii 1 a fost cel de-al doilea consecutiv în care croatul de 27 de ani a faultat în careu, acordându-le șansa adversarilor să marcheze. În runda precedentă, penalty-ul transformat de Buziuc a fost suficient pentru victoria celor de la CS Mioveni în fața oltenilor.