Sepsi, care a terminat sezonul pe locul 7, primul din play-out, a câștigat meciul disputat în Austria cu Legia Varșovia, grație golului marcat de Marius Ștefănescu în minutul 28. După ce au învins campioana Ungariei în mare stil, cu 3-0, Sepsi a mai făcut o victimă și din Polonia. Pentru echipa lui Bergodi mai urmează un test important, pe 27 iunie, cu CSKA Sofia.
Deși a avut un sezon 2021-2022 ratat, clasându-se abia pe locul 10 din 18, Legia Varșovia rămâne cea mai titrată echipă din Polonia, cu 15 campionate și 19 Cupe. Sepsi a început în formula: Răzvan Began - Mihai Bălașa, Dimitrov Radoslav, Păun Nicolae, Vitalie Damașcan, Marius Ștefănescu, Cătălin Golofca, Rareș Ispas, Sergiu Șerban, Denis Ciobotariu, Florin Rența.

Pe de altă parte, UTA Arad, clasată pe locul 11 în play-out în sezonul trecut, a făcut instrucție cu bulgarii de la Maritsa Plvodiv, o echipă din liga a doua bulgară. Arădenii s-au impus cu 5-1. Bulgarii au deschis scorul prin Valeri Domovchiyski în minutul 62, dar arădenii au înscris goluri pe bandă rulantă începând cu minutul 69, când Stahl a egalat. Au urmat reușitele lui Matei, Postolaki (dublă) și Keșeru.
În plus, CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în fața vicecampioanei din Serbia, Partizan Belgrad, grație golului marcat de croatul Marko Dugandzic în minutul 39. Ardelenii lui Dan Petrescu au câștigat toate partidele de pregătire de până acum, cu Koper (2-0), Napredak (3-0) și Partizan (1-0). După meciul cu Partizan, clujenii vor mai juca și cu Hajduk Split, înainte de a juca în primul tur preliminar al UCL cu armenii de la Pyunik.
CFR Cluj are oferte pentru cel mai bun fotbalist produs în ultimii ani. Petrila, dorit în La Liga!