Halep, întrebată cum poate câştiga Roland Garros. Răspunsul dat a amuzat-o şi pe ea

Simona Halep a ajuns în turul secund la Roland Garros, după o dispută extrem de grea, cu Nastasja Schunk. La conferinţa de presă de după partidă, sportiva noastră a vorbit despre ce o aşteaptă la al doilea Mare Şlem al anului.

Simona Halep, calificare cu emoții în turul 2 la Roland Garros! Rezumatul meciului cu Schunk

Sursa video: Eurosport

Simona Halep s-a calificat cu emoţii în runda a doua a turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, după ce a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de germanca Nastasja Schunk, 6-4, 1-6, 6-1, marţi, la Paris.
Simona Halep (30 ani, 19 WTA), cap de serie numărul 19, a obţinut victoria după aproape două ore de joc (1 h 48 min) în faţa unei adversare venite din calificări (18 ani, 165 WTA), care a arătat calităţi peste locul ocupat în clasament.
La conferinţa de presă de după partidă, Halep, care e jucătoarea cu cele mai multe meciuri la Roland Garros, dintre cele prezente pe tabloul principal, a fost întrebată despre cum poate câştiga turneul. Răspunsul dat a amuzat-o chiar şi pe ea, semn că nu se aştepta la o asemenea întrebare.
"Trebuie să câştig toate meciurile pe care le am de jucat (n.r. râde). Am nevoie să joc cât de bine pot, să fiu încrezătoare în fiecare meci. Dar pentru moment mă gândesc doar la meciul următor. Apoi, dacă îl voi câştiga, mă voi raporta la următoarea partidă. O iau pas cu pas", a spus Simona Halep, care se simte excelent sub presiune: "Pun presiune enormă pe mine, pentru că îmi place presiunea, mă ajută să progresez, mă ajută să fiu concentrată".
CITEŞTE ŞI:

Halep - Zheng, în turul doi la Roland Garros

Halep are un traseu extrem de dificil, cu Ostapenko, cea care a învins-o într-una dintre finalele de la Roland Garros, în turul trei şi cu Iga Swiatek, liderul mondial, într-o posibilă optime. Până atunci, Simo se va afla faţă în faţă cu tânăra de 19 ani Qinwen Zheng (China). Cele două s-au mai întâlnit o singură dată, la începutul anului, la Melbourne Summer Set, turneu pe care sportiva noastră l-a câştigat. A fost 6-3, 6-2 atunci pentru constănţeancă, dar acum partida va fi total diferită, crede fostul lider WTA.
"Cred că am jucat cu ea o dată. E super-tânără, joacă foarte bine, aşa cum o fac multe alte jucătoare. Nu mai ţin bine minte partida cu ea, o să mă uit la meci, cred că am jucat pe hard dacă nu mă înşel. Va fi diferit, sunt ani diferiţi, suprafeţe diferite, noi ca jucătoare suntem diferite. Fiecare meci de aici e o provocare, dar e normal, vorbim de un Grand Slam. Dar sunt aici pentru a răspunde acestor provocări. Vreau să mă concentrez pe jocul meu şi să dau tot ce pot, apoi vom vedea unde ajung", a mai spus Halep.
Simona Halep a arătat destule carenţe în joc în setul doi al partidei de marţi seară, astfel că abia aşteaptă să revină azi pe teren, pentru a lucra la antrenament, astfel încât să nu mai existe scurt-circuite în joc.
"Trebuie să lucrez la tot. De obicei, în ziua liberă, lucrez toate loviturile. Dar nu e ceva special pe care să mă axez, nu cred că mi-a mers ceva foarte prost. Am făcut un meci solid, a fost o zi bună, chiar dacă a fost puţin mai greu", a concluzionat Simona.
Partida Halep - Zheng se joacă joi, la Roland Garros, şi va fi transmisă în direct pe Eurosport şi Eurosport Player.
picture

Roland Garros 2022 - 25 mai, transmisiuni Eurosport 1&2

Credit imagine: Eurosport

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo