Rafa Nadal a cucerit la Melbourne al 89-lea titlu al carierei! Campionul spaniol, victorie cu Cressy

Actualizat 09/01/2022 la 15:35 GMT+2

Rafael Nadal (6 ATP), aflat la primul turneu din august 2021 încoace, a reușit să câștige finala disputată în compania lui Maxime Cressy (112 ATP) în finala ATP Melbourne Summer Set.

Rafael Nadal - ATP Melbourne

Credit imagine: Imago

UPDATE / Rafael Nadal (6 ATP), aflat la primul turneu din august 2021 încoace, s-a impus în fața lui Maxime Cressy (112 ATP) în finala ATP Melbourne Summer Set. Marele campion spaniol s-a impus greu în primul set, la tie-break, 7-6 (8-6), dar în al doilea a câștigat cu 6-3, la capătul unui meci care a durat o oră și 44 de minute.
În vârstă de 35 de ani, Rafael Nadal a câștigat 88 de turnee în carieră (fără cel de la Melbourne), 20 dintre acestea fiind de Grand Slam. Nadal este acum pe locul 4 în topul celor mai multe titluri cucerite în întreaga carieră. Connors e pe locul 1, cu 109. Locul 2 e ocupat de Federer, cu 103, iar Lendl e pe 3, cu 94. Djokovic e pe locul 5, cu 86 de titluri cucerite.
Știre inițială
Rafael Nadal are un start foarte bun în 2022. După ce a încheiat prematur sezonul 2021, din cauza accidentării la picior, spaniolul a revenit în forță în meciurile oficiale. Acesta s-a calificat în finala turneului ATP 250 Melbourne Summer Set, după ce a trecut în semifinale de tânărul jucător finlandez de 22 de ani, Emil Ruusuvuori (95 ATP), după o partidă care a durat aproape două ore.
Finala de la Melbourne Summer Set este prima finală a lui Rafael Nadal din luna mai 2021, atunci când a și câștigat turneul ATP Masters 1000 de la Roma. Pentru Nadal, aceasta a fost și victoria cu numărul 1030 în circuitul ATP, pentru el urmând acum finala cu numărul 126 a carierei.

Rafa Nadal, start de sezon în forță în circuitul ATP

Totodată, acesta este al 19-lea sezon în care spaniolul ajunge într-o finală din circuitul ATP. Rafa este la egalitate cu Jimmy Connors, dar depășit de Roger Federer, care a adunat 20 de sezoane cu cel puțin o finală disputată în circuit. Pe 9 ianuarie, Nadal va avea șansa de a obține titlul cu numărul 89 al carierei.
El îl va întâlni în ultimul act pe americanul Maxime Cressy (112 ATP). El a trecut în semifinale de Grigor Dimitrov (28 ATP), al treilea favorit al turneului, scor 7-5, 7-6(9). Finala de la Melbourne Summer Set va fi prima întâlnire dintre Nadal și Cressy. Ultima finală pe hard a lui Rafael Nadal a fost la Acapulco în 2020, atunci când a și câștigat turneul.