Wimbledon, ziua 1, LIVEBLOG. Murray, Djokovic și Alcaraz, în turul doi! Hurkacz, eliminat

Cristian Mihală

Actualizat 28/06/2022 la 00:47 GMT+3

Wimbledon 2022și-a deschis azi porțile cu multe meciuri interesante, dar și cu două reprize de ploaie. Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 2, la fel ca și marii favoriți la masculin, Novak Djokovic și Carlos Alcaraz.

Andy Murray

UPDATE | Andy Murray s-a calificat în turul secund, după ce l-a învins pe australianul James Duckworth în 4 seturi, scor 4-6, 6-3, 6-2, 6-4. În turul doi, scoțianul îl va înfrunta pe John Isner, care s-a impus într-un meci de 5 seturi în fața francezului Enzo Couacaud, scor 6-7 (6), 7-6 (3), 4-6, 6-3, 7-5.
picture

Rezumatul partidei Andy Murray - James Duckworth, câștigată de scoțian în 4 seturi

UPDATE | Jannik Sinner - Stan Wawrinka a fost unul dintre cele mai tari dueluri din primul tur. Italianul s-a impus în 4 seturi, scor 7-5, 4-6, 6-3, 6-2. Aceasta a fost prima victorie pe iarbă a lui Sinner din toată cariera, la nivel de ATP. El pierduse în primul tur la toate turneele pe această suprafață la care a participat până acum: Hertogenbosch 2019, Queen’s 2021, Wimbledon 2021 și Eastbourne 2022
picture

Sinner e în turul 2 la Wimbledon! Italianul, victorie în 4 seturi cu Stan Wawrinka

UPDATE | Angelique Kerber, campioana din 2018, a avansat în runda a 2-a, învingând-o în două seturi pe Kristina Mladenovic, scor 6-0, 7-5. În runda următoare, germanca o va întâlni pe Magda Linette, care a trecut ușor de mexicanca Fernanda Contreras Gomez, scor 6-1, 6-4.
UPDATE | Daniele Collins, finalistă la Australian Open în acest an, a părăsit Wimbledon-ul încă din primul tur. Americanca a fost învinsă în 3 seturi de Marie Bouzkova, scor 7-5, 4-6, 4-6.

LIVE TEXT | Irina Begu - Ekaterine Gorgodze

Setul 2
  • 6-1. Game, set, meci Irina Begu. Românca a obținut o victorie destul de lejeră și e în turul doi la Wimbledon.
  • 5-1.Irina este la uns ingur game distanță de victorie.
  • 4-1. Irina mai face un break și pare că se apropie de o victorie categorică.
  • 3-1. Irina este în continuare imbatabilă la serviciu și păstrează avansul de un break în acest set.
  • 2-1. Gruzina ajunge și ea pe tabelă în setul secund.
  • 2-0. Irina își consolidează break-ul și pare în control total în această partidă.
  • 1-0. Irina începe cu break și setul secund.
Setul 1
  • 6-4. Irina a făcut un game solid la serviciu și are 1-0 la seturi.
  • 5-4. Gorgodze rămâne în set, după ce Irina a ratat două șanse de a închide manșa în favoarea sa.
  • 5-3. Irina salvează o minge de break și își ține serviciul.
  • 4-3. Gorgodze urcă la fileu și reduce din handicap.
  • 4-2. Begu și-a trecut în cont un al game câștigat fără emoții cu serviciul. Adversara i-a luat doar două puncte din 12 pe propriul serviciu.
  • 3-2. Irina este la timonă, dar Gorgodze reușește să reducă din diferență.
  • 3-1. Game la zero pentru Irina. Debut de joc solid pentru româncă.
  • 2-1. Gorgodze reușește un prim game de serviciu.
  • 2-0. Reprezentanta României și-a consolidat break-ul. A câștigat 7 din primele 8 puncte ale jocului.
  • 1-0. Irina Begu a început foarte bine meciul, cu un break.
UPDATE | Meciul dintre Irina Begu și Ekaterine Gorgodze a fost mutat pe terenul 9 și va începe în câteva minute.
UPDATE | Carlos Alcaraz a fost nevoit să transpire din greu pentru o calificare în turul 2 la Wimbledon. Asta pentru că Jan-Lennard Struff i-a dat multă bătaie de cap. Ba chiar germanul a avut la un moment dat meciul în mână și ar fi putut să meargă și el mai departe. Spaniolul a revenit de la 0-1 și 1-2 la seturi și s-a calificat după un joc-maraton, încheiat în 4 ore și 13 minute: 4-6, 7-5, 4-6, 7-6, 6-4.
UPDATE | Emma Răducanu (cap de serie numărul 10) s-a calificat luni în turul al doilea de la Wimbledon 2022, britanica trecând cu un dublu 6-4 de Alison Van Uytvanck (Belgia - 46 WTA), la capătul unui meci care a durat o oră și 42 de minute de joc. În runda următoare, britanica o va întâlni pe Caroline Garcia, care a învins-o în tie-break-ul din decisiv pe Yuriko Lily Miyazaki.
Misiunea Emmei în turul doi la Wimbledon va fi una extrem de dificilă, deoarece o va întâlni pe Caroline Garcia. Campioană la Bad Homburg săptămâna trecută, franțuzoaica a trecut greu de o altă britanică cu origini asiatice, Yuriko Lily Miyazaki, care a primit un wild card pentru a participa la turneu. Garcia s-a impus abia în tie-break-ul din decisiv, scorul final fiind 4-6, 6-1, 7-6 (10-4).

Meciul dintre Sorana Cîrstea și Aleksandra Krunic e în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player

Sorana Cîrstea, ocupantă a locului 32 WTA și cap de serie numărul 26, s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce a trecut de Aleksandra Krunic (107 WTA) în minimum de seturi cu scorul de 7-6 (5), 7-6 (1), la capătul unui meci care a durat o oră și 47 de minute de joc.
  • 6-6. Sorana ratează din nou șansa, iar setul 2 intră în tiebreak.
  • 6-5. Sorana face iar break-ul și va servi din nou pentru meci.
  • 5-5. Sorana nu reușește să închidă meciul și Krunic trimite și setul 2 în prelungiri.
  • 5-4. Krunic rămâne în meci, dar Sorana va servi pentru calificarea în turul 2.
  • 5-3. De această dată, Sorana reușește să-și consolideze break-ul, iar Krunic va servi pentru a rămâne în meci.
  • 4-3. Sorana obține un nou break.
  • 3-3. Din păcate, Sorana nu poate consolida break-ul obținut mai devreme.
  • 3-2. Sorana Cîrstea obține primul break din setul secund.
  • 2-2. Sorana a salvat o minge de break și a egalat la 2.
  • 2-1. Krunic începe setul secund mai bine și e în față.
  • 1-1. Sorana își face serviciul și ea.
  • 0-1. Krunic câștigă primul game al setului 2.
  • ÎNCEPE SETUL 2.
  • 7-6. Sorana Cîrstea își adjudecă setul inaugrual după 50 de minute de joc.
picture

Sorana Cîrstea a câștigat dramatic primul set cu Krunic, la tie-break

• 6-6. Krunic egalează și vom avea tiebreak în primul set.
  • 6-5. Sorana își face serviciul și rămâne în față în prelungirile primului set.
picture

Sorana Cîrstea, deranjată de un spectator, la Wimbledon! Românca s-a plâns la arbitru

• 5-5. Krunic egalează la 5.
  • 5-4. Sorana ratează șansa de a încheia setul 1 pe propriul serviciu.
  • 5-3. Krunic rămâne aproape.
  • 5-2. Sorana servește excelent, iar Krunic va încerca în game-ul următor să rămână în setul 1.
  • 4-2. Krunic își face serviciul și rămâne la 2 game-uri în spatele Soranei.
  • 4-1. Sorana își face serviciul la 0.
  • 3-1. Sorana joacă foarte bine la retur și ia avans.
  • 2-1. Krunic face imediat rebreak-ul și va servi pentru a egala.
  • 2-0. Sorana Cîrstea obține break-ul încă din debutul partidei.
  • 1-0. Sorana Cîrstea începe excelent pe propriul serviciu.
UPDATE | Următoarele meciuri au fost amânate pentru azi la Wimbledon:
  • Maria SAKKARI (GRE) [5] (97) vs Zoe HIVES (AUS) (98)
  • Ryan PENISTON (GBR) (53) vs Henri LAAKSONEN (SUI) (54)
  • Steve JOHNSON (USA) (55) vs Grigor DIMITROV (BUL) [18] (56)
  • Marta KOSTYUK (UKR) (75) vs Katie SWAN (GBR) (76)
  • Taro DANIEL (JPN) (39) vs Sebastian BAEZ (ARG) [31] (40)
  • Daria SAVILLE (AUS) (99) vs Viktoriya TOMOVA (BUL) (100)
  • Yanina WICKMAYER (BEL) (109) vs Lin ZHU (CHN) (110)
  • Oceane DODIN (FRA) (111) vs Jelena OSTAPENKO (LAT) [12] (112)
  • Shuai ZHANG (CHN) [33] (73) vs Misaki DOI (JPN) (74)
  • David GOFFIN (BEL) (37) vs Radu ALBOT (MDA) (38)
UPDATE | Hubert Hurkacz a fost aproape de una cele mai incredibile reveniri din istoria recentă a tenisului. Polonezul, cap de serie 7, a supraviețuit ca prin minume în duelul cu Davidovich-Fokina, revenind de la 0-2 la seturi, 3-5 și 0-40, pe serviciul adversarului, dar apoi a cedat în tie-break-ul din decisiv, după ce a servit pentru meci la 5-4. Polonezul era semifinalistul de la ediția trecută, după ce în sferturi trecuse de Federer.
UPDATE | Casper Ruud, al treilea favorit de pe tabloul de simplu masculin, s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce l-a învins pe spaniolul Albert Ramos-Vinolas cu scorul de 7-6 (1), 7-6 (9), 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore și 48 de minute de joc. Ruud va juca în continuare cu învingătorul meciului dintre Humbert și Etcheverry.
UPDATE | Novak Djokovic, campion en-titre la Wimbledon, a trăit periculos în primul tur al ediției din acest an. Sârbul s-a calificat în turul 2 la Wimbledon după ce l-a învins pe sud-coreeanul Soonwoo Kwon cu scorul de 6-3, 3-6, 6-3, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore și 28 de minute de joc.
Într-un meci în care a fost departe de cel mai înalt nivel al său, Djokovic a reușit să supraviețuiască unui adversar care a rezistat eroic în meci și a pus constantă presiune pe fostul lider mondial din ATP. În turul secund, Djokovic se va duela la Wimbledon cu învingătorul meciului dintre Kokkinakis și Majchrzak.
UPDATE | A început o nouă repriză de ploaie la Wimbledon. În acest moment, doar pe terenul central și pe terenul numărul 1 se mai joacă, meciurile dintre Djokovic și Kwon, respectiv Alcaraz și Struff. Până la 17.45 nu există șanse să se reia partidele de pe terenurile descoperite.
UPDATE | Pe tabloul masculin, prima victorie e obținută de către americanul Tommy Paul, care l-a învins pe spaniolul Fernando Verdasco cu scorul de 6-1, 6-2, 7-6 (4), la capătul unui meci care a durat o oră și 45 de minute de joc. Paul, care e favorit numărul 30 pe tabloul masculin, se va duela în continuare cu învingătorul dintre Mannarino și Purcell.
  • Tiafoe - Vavassori 6-4, 6-4, 6-4
UPDATE | Favorită numărul 3 pe tabloul feminin de tenis, Ons Jabeur obține calificarea în turul 2 la Wimbledon după ce o învinge fără emoții pe suedeza Mirjam Bjorklund (125 WTA) cu scorul de 6-1, 6-3, la capătul unui meci care a durat 55 de minute de joc. Meciul s-a jucat pe terneul numărul 1, cu acoperișul tras. Jabeur se va duela în continuare cu învingătoarea meciului dintre Kawa și Marino.
UPDATE | Americanca Alison Riske obține prima victorie la Wimbledon 2022. Sportiva de pe locul 36 WTA a învins-o pe elvețianca Ylena In-Albon cu scorul de 6-2, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 8 minute de joc.
  • Tsurenko - Burrage 6-2, 6-3
UPDATE | Acoperișul va fi închis pe terenul central și pe terenul nr.1 - acest lucru va fi revizuit la sfârșitul primului set.
UPDATE | Organizatorii turneului londonez transmit că pe terenurile descoperite nu se vor relua meciurile până la ora 15, ora României.
UPDATE | A început ploaia la Wimbledon. Până se vor relua meciurile de pe terenurile descoperite, va începe duelul dintre Djokovic - Kwon pe terenul central, de la ora 15.30.
UPDATE | Au început primele meciuri de la Wimbledon! Duelul dintre Marterer și Bedene se vede în direct pe Eurosport 1, în timp ce pe Eurosport 2 poate fi urmărită partida dintre Ruud și Ramos-Vinolas. Toate meciurile turneului londonez sunt disponibile online pe Eurosport Player.
Știre inițială
Wimbledon a fost considerat mereu un turneu exclusivist și, dacă s-ar face un clasament între competițiile de Grand Slam, cu siguranță că iarba londoneză ar avea cei mai mulți fani printre jucători.
Turneul din 2022 va fi unul cu totul special, în contextul în care de la start lipsesc jucătorii ruși și bieloruși, ca urmare a războiului din Ucraina. Vorbim de câteva absențe de marcă, în frunte cu numărul unu mondial din ATP, Daniil Medvedev. Această situație i-a făcut pe șefii WTA și ATP să ia o decizie unică: nu se vor acorda puncte la All England Club, pentru ca ierarhiile să nu fie zguduite. S-a făcut astfel un compromis, pentru a le proteja pozițiile în clasamente rușilor și bielorușilor, însă mulți sunt de părere că soluția aleasă nu e nici pe departe ideală.
Chiar și așa, cu toții așteaptă cu sufletul la gură startul Wimbledon 2022, în următoarele două săptămâni Londra urmând a fi capitala tenisului mondial.

Djokovic, în prima zi la Wimbledon 2022

Câștigător de 6 ori la Wimbledon (2011, 2014, 2015, 2018, 2019, 2021), Djokovic e marele favorit în proba masculină, iar dorința lui de a se impune e mai mare ca niciodată.
Asta și pentru că Nole vine după un 2022 foarte ciudat, în care nu a obținut rezultatele dorite. Anul trecut, sârbul a fost foarte aproape de Calendar Grand Slam și puțini anticipau problemele pe care urmează să le aibă.
Fostul număr unu mondial a fost expulzat de la Australian Open, din cauza faptului că nu e vaccinat, unde nu a putut să își apere titlul. La Roland Garros, nu a avut nicio șansă în fața lui Nadal, iar US Open pare un obiectiv improbabil, în condițiile în care aproape sigur nu îi va fi permis accesul nici în SUA. Ca atare, Wimbledon 2022 devine marele obiectiv al lui Novak anul acesta, iar ratarea lui ar putea să îl coste enorm. Asta pentru că Nadal are deja un avantaj de două Grand Slamuri (22-20) și fiecare turneu care trece și nu e câștigat de Djokovic pare să tranșeze polemica privind "GOAT-ul" în tenis în favoarea "Matadorului".
Djokovic va debuta azi, în direct la Eurosport, pe iarba londoneză, adversarul urmând să fie unul cât se poate de comod: Soonwoo Kwon, numărul 81 ATP. Sud-Coreeanul a pierdut în primul tur la ultimele 3 turnee pe care le-a disputat și nu îi va crea mari probleme lui Nole, care are astfel ocazia să își intre în ritm. După Roland Garros, sârbul nu a jucat în vreun turneu pe iarbă, mergând doar la demontrativul de la Hurlingham. Ca atare, are nevoie de câteva partide să ajungă la nivelul optim, deși la competiția mai sus amintită a arătat excepțional, demolându-l pe Felix Auger-Aliassime, scor 6-2, 6-1.

Sorana Cîrstea și Irina Begu joacă luni la Wimbledon

În ceea ce ne privește, atenția va fi mult mai concentrată pe tabloul feminin, acolo unde 6 jucătoare din România sunt prezente. Evident, cele mai mari speranțe sunt legate de Simona Halep, învingătoare la Wimbledon în 2019, dar super-campioana noastră va intra în cursa pentru trofeu abia marți.
Până atunci, Sorana Cîrstea și Irina Begu, care vin după perioade excelente, își vor încerca norocul pe iarba londoneză.
Prima care va intra în concurs va fi Sori, al cărei meci cu Aleksandra Krunic (107 WTA) va începe nu înainte de ora 15:00. Sportiva noastră e într-o formă foarte bună, reușind semifinală la Birmingham, și visează să atingă în premieră a doua săptămână a competiției de la All England Club. Până acum, Cîrstea nu a trecut de turul 3 la Wimbledon, dar în prezent etalează cel mai constant tenis al carierei.
Sorana o conduce pe adversara de azi cu 3-1 la meciuri directe, cele două întâlnindu-se ultima oară chiar acum două săptămâni, pe iarbă. La Birmingham, Cîrstea a trecut cu un categoric 6-1, 6-1 de sportiva din Serbia, astfel că e mare favorită înainte de duelul de azi.
În ceea ce o privește pe Begu, aceasta vine după optimea de la Roland Garros, care cu siguranță i-a dat mare încredere. Bucureșteanca de 31 de ani nu a jucat vreo partidă oficială pe iarbă în acest sezon, astfel că va avea nevoie de puțin timp pentru a-și intra în ritm. Din fericire, sorții au fost blânzi cu Irina, care va avea de înfruntat în primul tur o sportivă modestă: Ekaterine Gorgodze, locul 114 WTA.
Cele două s-au întâlnit o singură dată în WTA, chiar anul acesta, când Begu s-a impus cu un categoric 6-2, 6-4, la Madrid. Partida dintre cele două se va juca nu înainte de ora 18:00 și va fi transmisă în direct de Eurosport.
Programul zilei la Wimbledon
Wimbledon 2022 - 27 iunie, transmisiuni Eurosport 1&2
Turneul de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului, este programat în perioada 27 iunie - 10 iulie și va fi transmis în direct pe Eurosport și Eurosport Player.